23.2.2018 Lidové noviny str. 8 Smetonova Litomyšl
23.2.2018 Mladá fronta DNES str. 8 Příloha – Smetanova Litomyšl
V pražském Rudolfinu se letos v lednuuskutečnily hned dva slavnostní akty. Per se chopili ředitel České filharmonieDavid Mareček, ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna a pěvec Adam Plachetka, aby stvrdili víceletou spolupráci.
Česká filharmonie stála u samých počátků festivalu v roce 1946. „Dlouho se mělo za to, že Smetanovu Litomyšl založil v roce 1949 Zdeněk Nejedlý. Podle nových zjištění historiků Martina Boštíka a Stanislava Vosyky se však myšlenka na vznik mezinárodního hudebního festivalu v Litomyšli objevila už před druhou světovou válkou a dva koncerty České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem v červnu roku 1946 cíleně připravoval jako první ročník Smetanovy Litomyšle Svaz českých výkonných hudebních umělců,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. K uzavření partnerství však přivedla Českou filharmonii a Smetanovu Litomyšl nejen společná historie, ale především aktuální, velmi aktivní spolupráce. Po dvou koncertech v roce 1946 se litomyšlským pořadatelům podařilo získat vystoupení našeho prvního orchestru až přesně po padesáti letech v roce 1996, do Litomyšle pak ale přijela Česká filharmonie ještě v letech 1998 a 2005 a od roku 2008 se dvěma výjimkami účinkuje na festivalu pravidelně. „Inspiruje nás spolupráce s dramaturgem Vojtěchem Stříteským, nádherné prostředí zámeckého nádvoří s dobrou akustikou, těšíme se však i na samotné město, pozitivně naladěné a vnímavé publikum, vlídné přijetí organizátorů. DoLitomyšle zkrátka jezdíme rádi,“ prohlásil generální ředitel České filharmonie David Mareček. Smlouva o partnerství je uzavřena na čtyři roky, zahrnuje dohodu na minimálně dvě vystoupení orchestru s účastí titulárních dirigentů každý rok, účinkování jeho komorních souborů, také spolupráci dramaturgickou, organizační a propagační. V rámci 60. ročníku bude Smetanova Litomyšl hostit Českou filharmonii hnedv úvodním Slavnostnímzahajovacím koncertu 14. června, kdy zahraje Českou píseň Bedřicha Smetany, Pohádku Josefa SukaaGlagolskou mši Leoše Janáčka. Také 15. červen bude patřit partnerskému orchestru. Na programu je světová premiéra kantáty Český poutník a Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka.
K jubilejnímu ročníku Smetanovy Litomyšle ovšem náleží i další spolupráce. Rezidenčním umělcem se na tři roky stává Adam Plachetka, jeden z našich nejlepších pěvců současnosti. Kromě vystupování v rámci zásadních projektů jednotlivých ročníků bude jakýmsi ambasadorem festivalu. „Už loni jsme se vrátili k užívání titulu národní festival a ve spojení s těmi nejuznávanějšími českými umělci chceme být opravdovou výkladní skříní české kultury,“ konstatoval prezident festivalu Pavel Kysilka. Adama Plachetkuhosté festivalu uslyší 15. června v Českém poutníkovi a v samostatném písňovém recitálu 1. července, na nějž jako hosty pozval i mladé pěvce Jarmilu Balážovou a Romana Hozu.
V minulých letech Smetanova Litomyšl navázala partnerství také s rakouským festivalem vGrafeneggu. I on má svůj rezidenční orchestr a ten po vřelém přijetí na Smetanově Litomyšli před třemi lety přijíždí opět. Tonkünstler Orchester se představí v neděli 1. července.