Snaží se zachovávat přijatelné vstupné

Search
Close this search box.

1.3.2011 Haló noviny str. 4 Z domova (the) 


 

Zájem o lístky na festival je srovnatelný s hokejovým mistrovstvím světa

LITOMYŠL/PRAHA – Letošní 53. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl uvede od 10. června 23 titulů. Některé pro velký zájem zazní i v reprízách. Výše vstupného zůstane i letos nezměněna, přestože režijní náklady stále stoupají.
»Snažíme se i v nesnadných ekonomických podmínkách zachovávat přijatelnou výši vstupného, aby náš festival mohli navštěvovat i ekonomicky slabší zájemci, zejména z našeho regionu. O tom svědčí loňská vysoká návštěvnost – činila 98 %,« řekl včera zpravodaji Haló novin ředitel festivalu Jan Pikna. »Připravit hodnotný dramaturgický program se nám daří díky pochopení našich trvalých i nových sponzorů, samozřejmě také díky podpoře Pardubického kraje a ministerstva kultury. V neposlední řadě musíme samozřejmě ocenit i spolupráci s vedením města Litomyšl, které se na realizaci každoročně podílí velmi významně.«
Pikna včera uvedl, že někteří dosavadní sponzoři od spolupráce, vzhledem k vážné hospodářské situaci, museli odstoupit. »Přesto věříme, že i letošní ročník bude hodnotný a ekonomicky bezproblémový.
Z 30milionového rozpočtu očekáváme i při nezvyšujícím se vstupném návratnost ve výši asi jedné třetiny. Nespoléháme totiž jen na přítomnost velkých hvězd, nýbrž se snažíme využívat vlastní zdroje, například neopakovatelné kouzlo místního prostředí a programovou nápaditost,« doplnil Pikna.
Dramaturg festivalu a současně litomyšlský radní Vojtěch Stříteský konstatoval, že se letos pořadatelé museli vyrovnávat s dramaturgickými obtížemi. Vznikly mimo rámec festivalu, ovšem i dané komplikace se jim podařilo zvládnout. »Možná budeme muset v budoucnu přistoupit na koprodukční spolupráci s některým z divadel, což je pro nás ovšem velmi drahé a náročné, abychom vůbec mohli Smetanovu hudbu hrát,« uvedl k absenci smetanovské tvorby dramaturg přehlídky. »Ale jsme rádi, že zájem o náš festival je trvalý. Každoročně například první den předprodeje, který letos připadá na zítřek, distributoři hlásí mimořádné množství požadavků o vstupenky. Dokonce to početně srovnávají s nákupem vstupenek na hokejová mistrovství světa.«

Foto popis|

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz