Virtuos po cikánsku

Search
Close this search box.

5.2.2011 Lidové noviny str. 32 Orientace / výběr Marta Švagrová

 

Když vydal Pavel Šporcl s cimbálovou kapelou Romano Stilo společné album, zaznamenali vřelý ohlas. Nejen pro Šporclovu spolehlivou virtuozitu a pro všestrannou muzikálnost romských muzikantů ze Slovenska, ale zejména pro skvělou součinnost obého. Populární houslista s viditelnou radostí vykročil z akademické klasiky a temperamentní hudebníci zase prokázali ukázněnost, s níž houslistu provázejí. Album odstartovalo projekt Gipsy Way: od roku 2009 Pavel Šporcl s Romano Stilo pokračují v turné, které už zaznamenalo přes stovku odehraných koncertů.
Letos se Gipsy Way má přesunout k posluchačům ve Švýcarsku a Anglii. Nyní vychází na DVD záznam koncertu, který Pavel Šporcl s Romano Stilo odehráli na loňském festivalu Smetanova Litomyšl.
Romano Stilo hráli jako obvykle cikánské, ruské, maďarské a rumunské lidové melodie, v tomto případě však také skladby Pabla Sarasateho, Johannesa Brahmse, Arama Chačaturjana. Přidali hudbu z filmů Schindlerův seznam a Šumař na střeše, na koncertě, který měli možnost vyslechnout i televizní diváci, zazněl i jazz…

Pavel Šporcl & Romano Stilo DVD, Supraphon v Edici ČT

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz