Vítejte ve Festivalové hale!

Search
Close this search box.

Na litomyšlském zámku začala dlouho očekávaná rekonstrukce. Mezi místy konání největších pořadů tak obvyklé zámecké nádvoří nahradila Festivalová hala. 

 

Vzdušné dřevěné konstrukci architektů Buriana a Křivinky se v uplynulém roce dostalo nad očekávání vřelého přijetí. V roce letošním je pro halu navíc plánována ojedinělá scénografie. 

 

 

Na následujících řádcích odpovídáme hned několik nejčastějších dotazů:

Kudy do haly, kde zaparkovat?

Situace s parkováním se nijak nemění. Hlavním parkovacím prostorem bude jako vždy Smetanovo náměstí. Pokud zaparkujete v okolí mariánského sloupu, je to do haly stejná vzdálenost jako na zámek (tj. cca 5 min. chůze).

Držitelé VIP vstupenek mohou využít parkování v ulicích Prokešova a U Plovárny.

Návštěvníci se sníženou hybností a jejich doprovod může samozřejmě dojet autem těsně před halu. Využijte prosím vjezdu z ulice Prokešova – personál vás bude navigovat.

Jaké zvolit oblečení?

Ačkoli se zvyklosti časem proměňují a nejsou na celém světě stejné, u nás je stále zvykem na pořady klasické hudby volit formální oděv, tedy večerní společenský. To znamená pro pány tmavý oblek s košilí a kravatou, pro dámy šaty či sukni délky minimálně pod kolena nebo společenský kostýmek.

Jakou kapacitou hala disponuje a bude hlediště elevované tak, jak jsou návštěvníci zvyklí?

Obrovskou výhodou je, že se do haly dá umístit veškeré festivalové „vybavení“ prakticky beze změny. Jeviště, zvýšené hlediště se stejnou kapacitou, které navíc můžeme vzhledem ke krytému prostoru vybavit čalouněnými sedačkami…

A nebude tam ledová plocha?

Nebojte. Multifunkční hala sice v zimě slouží bruslařům, avšak od jara je led rozpuštěn a s ním i chlad od nohou. Na rozdíl od zámeckého nádvoří je navíc hala kompletně zastřešená. Nepřízeň počasí tak letos pořady nehrozí. 

Jak je to s akustikou?

Architekti – a město jako velkorysý investor – vytvořili halu, která se zdaleka vymyká obvyklým zimním stadionům dané kategorie. Nejedná se o stavbu s typicky plechovým zvukem a roztříštěnou ozvěnou. Naše hala má členěný dřevěný strop a stěny obložené pohltivým materiálem. Pro potřeby festivalu jsou zde od r. 2024 navíc instalovány nové akustické prvky.

Ostatní pořady zůstávají na obvyklých místech??

Ano. Kostely, Jízdárna, Smetanův dům i Nové Hrady jsou tradičními dějišti, které rekonstrukce nijak neovlivnila. Stejně tak Festivalové zahrady zůstávají na svém místě.

A co ouvertury?

Na zavedené lektorské úvody jsme náramně pyšní, mají velkou návštěvnost a opravdu jsou oblíbené. Konaly se v zámecké jízdárně, kterou máme sice opět k dispozici, ale ta je přece jen z festivalové haly o něco dál. Přesunou se proto do kostela sv. Anny, který je od haly vzdálen asi 100 m. Návštěvníci okolo něho budou procházet cestou ze Smetanova náměstí k hale.

Jedná se přece jen o halu – neztratí festival genia loci?

Litomyšl naštěstí není jen město úžasných historických památek, ale také skvělé současné architektury. Když se před lety zastřešovalo zdejší kluziště, byli vyzváni architekti Aleš Burian a Gustav Křivinka. Vytvořili nadčasovou konstrukci, která může plnit řadu funkcí, a také je vhodná pro pořádání koncertů. Právem byla nominována na evropskou cenu za architekturu Miese van der Rohe Award.

 

Prostor tvoří vzdušná dřevěná střešní konstrukce se světelnými pásy, které nechávají do interiéru pronikat denní světlo a naplňují jej až neočekáváným množstvím přirozeného jasu. Stěny budovy obklopuje průsvitná polykarbonátová slupka, z vnitřní strany obložená zvuky pohlcujícím materiálem.

Jak je to s doplňkovými službami?

Naprostá většina služeb pro návštěvníky zůstane zachovaná. Přestávkové stolečky najdou své nové místo v parku rozmarně-letní dobové plovárny, z březové aleje směřující k hlavnímu vchodu do Festivalové haly vznikne takřka kolonáda plná stánků s osvěžujícím občerstvením.

Návštěvníci teprve testující, zda už je celovečerní koncert zvládnutelný i pro nejmladší členy rodiny, mohou i letos využít nabídky „Klasiky na zkoušku“ kukátková místa nabídneme na původní „hokejové“ tribuně. 

Co se nemění, je i ne příliš velká ubytovací kapacita maličké Litomyšle. I při letošním ročníku si tak návštěvníci samozřejmě mohou objednat bezplatnou dopravu naším festivalovým vozem z ubytování až 20 kilometrů vzdáleného. Vyzvedneme vás také na vlakovém nádraží v České Třebové a po skončení pořadu vás zase vrátíme, kam budete potřebovat. 

Jen na večeři pod stanem na zámeckém nádvoří návštěvníky letos nepozveme. Doporučíme ale zastávku ve Festivalových zahradách, kterými se ve večerních hodinách linou neodolatelné vůně z grilu. 

Jak bude v Litomyšli omezená doprava?

Ulice zámecká bude v letošním roce v průběhu festivalu běžně průjezdná. Nově ale  bude v průběhu večerních pořadů uzavřen průjezd od Prokešovy ulice k zastávce U Plovárny. Do samotné Prokešovy ulice bude v průběhu festivalového dění umožněn vjezd rezidentům, jinak bude tato ulice k dispozici návštěvníkům festivalu jako VIP parkoviště. 

Koncerty plánované do zámecké jízdárny a piaristického kostela v těchto objektech zůstávají, takže po dobu jejich konání bude omezen průjezd Jiráskovou ulicí. 

Z důvodu nutnosti volného průjezdu pro kamiony s divadelní technikou bude po celou dobu konání Smetanovy Litomyšle vyznačen zákaz parkování podél budovy šaten městské plovárny. Předpokládáme, že se na parkovištích vystřídají odpolední návštěvníci plovárny s těmi večerními, festivalovými hosty.

Festivalové zahrady i Smetanova výtvarná Litomyšl také zůstávají beze změn?

Ano, podmínky jak pro program v zahradách tak pro výstavy Smetanovy výtvarné Litomyšle se nijak nezměnily a vše proběhne v obvyklém rozsahu. Doplní je ale nový „sourozenec“, Smetanova poetická Litomyšl, která přinese poezii do veřejných prostor celého města.

Kde najdeme Festivalové centrum?

Festivalové centrum s předprodejem vstupenek zůstává ve vstupním průjezdu do zámeckého areálu, ve Festivalové hale ale bude před pořady k dispozici večerní pokladna.

Má hala bezbariérový přístup?

Ano, přístup do haly je bezbariérový a v hale budou stejně jako v nádvoří připravena místa pro čtyři invalidní vozíky.

Festivalové centrum

informace návštěvníkům
+420 461 616 070
info@smetanovalitomysl.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz