Vojtěch Dyk knězem? V premiéře Mše

Search
Close this search box.

12.3.2016    Brněnský deník    str. 8   Kultura – region MARKÉTA STULÍROVÁ      

Očekávané nastudování Mše Leonarda Bernsteina v režii bratrů Cabanových má v neděli brněnskou premiéru

Brno – Provokativní skladba balancující na pomezí klasiky, rocku, jazzu a muzikálu. Mše Leonarda Bernsteina. Při premiéře uvedené u příležitosti otevření Kennedyho centra v roce 1971 vyvolala velké emoce a mnohé diváky dokonce šokovala. V novém nastudování Bernsteinovu Mši představí režijní tandem Michal a Šimon Cabani. Brněnská premiéra je zítra večer v Janáčkově divadle.

            Bernsteinovo legendární dílo letos slaví 45. výročí od svého prvního uvedení. „Mše vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové. Bernstein skladbu založil na struktuře katolické mše, obsahuje ale mnoho vsuvek, reflexí a meditací, bluesová vyznání i avantgardní instrumentální části vycházející z moderního symfonismu. Mešní části komponoval na latinský text, vložené na texty anglické,“ uvedla Alice Titzová z agentury 2 media.

            Zásadní party v novém nastudování obsadí členové brněnského B­Side Bandu, dirigentem je Oskar Rozsa. Hlavní roli ztvárňuje Vojtěch Dyk, další z účinkujících je například Tereza Černochová. „Nikdy jsem nepracovala na něčem podobném. Muzikálům a divadlu se záměrně v práci vyhýbám. Myslím, že to není pro mě. A pak mi zavolá Vojtěch Dyk, v hlase slyšíte radost malého dítěte, a povídá mi: Leonard Bernstein Mass, co ty na to? Jasně. Bernsteina zbožňuju. Potom jsem si Mši pustila na desce a měla jsem rozporuplné pocity, že je to velmi hlasově náročné. Vojta mě nakonec přemluvil a jsem strašně ráda, že to udělal. Zamilovala jsem se do toho mimořádného díla,“ uvedla zpěvačka s tím, že téma Mše se dá vztáhnout na jakoukoli situaci. „Jitří ve vás nejhlubší emoce a city. A to já mám ráda,“ doplnila Černochová. Podle vedoucího brněnského B­Side Bandu Josefa Buchty je i přes svou velkovýpravnost stávající inscenace verzí menší. „Naše pojetí čítá na stovku účinkujících – oproti původní verzi, kde je jich okolo tří stovek. Každopádně tuhle menší verzi, která je na dnešní dobu i tak obrovská, upravil samotný autor, aby se mohla hrát i v menších prostorech a byla přístupnější,“ vysvětlil Buchta. Zdůraznil,že stávající pojetí není jen hudební, ale i divadelní. „Hrajeme si s možnostmi, které Bernstein tehdy neměl, inscenace je tedy také audiovizuální. Celkové propojení těchto složek vytváří celkový dojem, který je ojedinělý a má parametry produkce přesahující naše hranice,“ dodal Buchta.

            Pro velký zájem pořadatelé do Brna přidali ještě další dvě uvedení. Představení, které divákům nabídne například také festival Smetanova Litomyšl, bylo za hodinu vyprodané.

 

leonard bernstein: mše

 

Leonard Bernstein: Mass (mše). Režie: Cabani, dirigent: Oskar Rozsa. V hlavní roli celebranta Vojtěch Dyk. Zásadní party obsadí členové B­Side Bandu bandleadera Josefa Buchty. Premiéra v Brně: 13. března od 19.30 hodin v Janáčkově divadle Reprízy: 24. a 25. září od 19.30 hodin v Janáčkově divadle. Vstupenky: 499 až 2990 korun

 

Foto popis| V ROLI CELEBRANTA. Pro Vojtěcha Dyka je role celebranta, jehož part má rozpětí od klasických kantilén přes popovou dikci až k dramatičtější deklamaci, velkou výzvou.

Foto autor| Foto: Tino Kratochvil

Region| Jižní Morava

Publikováno| Brněnský deník; Kultura – region; 08

Publikováno| Vyškovský deník; Kultura – region; 08

Publikováno| Břeclavský deník; Kultura – region; 08

Publikováno| Blanenský deník; Kultura – region; 08

Publikováno| Hodonínský deník; Kultura – region; 08

Publikováno| Znojemský deník; Kultura – region; 08

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz