Začíná Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

14.6.2018   Haló noviny   str. 10   Servis, tv programy  (the)  

Jubilejní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl (SL) dnes večer slavnostně zahájí Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera.

Po Smetanově České písni, jejíž úvodní hlavní motiv se dlouhodobě stal působivou hudební »značkou« SL, bude dnes večer následovat provedení Sukovy symfonické Pohádky, tedy scénické hudby k Zeyerově dramatické hře Radúz a Mahulena.

Na závěr zazní velkolepá Glagolská mše od Leoše Janáčka.

 »Litomyšlský festival letos čeká jubilejní ročník a jeho činnost úspěšně kompenzuje fakt, že východní Čechy jako jediný region nemají stálou operní scénu,« uvedl při této příležitosti ministr kultury Ilja Šmíd. »Promyšlená dramaturgie každého ročníku, citlivě kombinující operní, koncertní a vzdělávací program a jeho zasazení do konkrétního místa, je rodinným stříbrem festivalu.

Jeho program je jako architektura katedrály – má své pilíře. Letos je to jasný akcent na českou hudbu, včetně světové premiéry objednané kantáty Český poutník z pera čtyř současných českých skladatelů. Dílo zazní zítra večer na paměť dirigenta

Jiřího Bělohlávka. Lákavými ozdobnými prvky celé dramaturgie SL je účast prestižních zahraničních interpretů. Stylová ukotvení v tradici tvoří stále nové tematické perspektivy.«

Jak dále ministr kultury Šmíd uvedl, letošních více než třicet festivalových akcí návštěvníky zavede do různých litomyšlských prostor. »Pavučina zjevných historických a estetických souvislostí i významů prožitých hudebních pořadů, dávajících se poznat jen pozvolna a často nikoli hned a nikoli zřetelně, nakonec osloví každé vnímavé srdce,« doplnil Šmíd.

Litomyšl má dlouhodobě velké štěstí na prozřetelné starosty – festivalu totiž vždy přáli. Také nynější představitel města Radomil Kašpar se coby hudební pedagog o akci trvale účinně a prospěšně zajímá. »Jsem pravidelným návštěvníkem SL a nyní díky mým hostitelským povinnostem bývám na převážné většině programů. Samozřejmě ale nestíhám všechno,« řekl nám litomyšlský starosta.

Festival měl kdysi důsledně operní podobu, v posledním období se však tematicky výrazně rozšiřuje. »Jako místopředseda správní rady festivalu samozřejmě dramaturgii s kolegy probírám, čili jsme v souladu.

Tvář SL významně ovlivňuje současný management. Snaživí manželé Piknovi i dramaturg Vojtěch Stříteský připravují žánrově pestrou nabídku, která si nachází stále víc posluchačů,« dodává starosta Kašpar. Na otázku, jak na programové změny reagují místní »lokálpatrioti«, tedy zda jim změny vyhovují, odpověděl: »I u nás pochopitelně najdete příznivce pouze opery či jiných žánrů, ale nezaznamenal jsem nějaké vášnivé diskuse.«

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz