Začíná Smetanova Litomyšl, představení bude komornější

WEB , Datum: 02.07.2020 , Zdroj: tyden.cz , Strana: 0 , Autor: ČTK , Datum importu: 03.07.2020 07:56 , RU / den: 8 693 , RU / měsíc: 112 575 , Celková návštěvnost: 8 693 , Rubrika: Hudba , Země: Česko

Koncertem sestaveným z výběru z díla Bedřicha Smetany ve čtvrtek na zámeckém nádvoří začíná 62. ročník hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Pořadatelé museli program kvůli opatřením proti šíření koronaviru přepracovat, uskuteční se zejména komorní představení. Připraveno je 35 pořadů pro více než 11 tisíc posluchačů.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří s tisícovkou diváků je program sestaven z převážně komorních koncertů. Neplatí to však například pro koncert souboru Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v Piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže. Vystoupení se uskuteční k poctě stavitele tohoto chrámu, italského architekta Battisty Alliprandiho, který zemřel před 300 lety v Litomyšli.

Vedle tvorby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka zazní na festivalu například Terezínské requiem Sylvie Bodorové, ve světové premiéře cyklus Jiřího Gemrota pro smíšený sbor No Promises a v novodobé premiéře Credo Jana Dismase Zelenky. Uvedení 7. symfonie A dur připomene 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a opomenuta nezůstane ani tvorba Johanna Sebastiana Bacha.

Přehlídka končí 12. července. Její součástí je i doprovodná scéna v Klášterních zahradách s odpoledními a večerními koncerty různých žánrů.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz