Začíná festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

12.6.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Litomyšl – příloha David Půlpán Jiří Tůma
Festival Smetanova Litomyšl bude NEJVĚTŠÍ v jeho šedesátileté historii.

Dvacet pět dní, dvacet pět tisíc vstupenek, třicet pořadů, pokrývajících širokou škálu uměleckých forem, žánrů a slohů. Taková bude letošní Smetanova Litomyšl, kterou dnes večer zahájí prezident Václav Klaus. Po Pražském jaru druhý nejstarší festival vážné hudby, slavící letos 60 let od svého založení, potrvá až do 6. července. "V historii přehlídky je to naprosto rekordní ročník," uvedl ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.
Publikum v Litomyšli se například dočká mezzosopranistky Magdaleny Kožené, ve Dvořákově Rusalce se zase představí Dagmar Pecková.
Diváci se ale mohou těšit i na Verdiho Requiem či operu Dalibor Bedřicha Smetany. Opera Rusalka Antonína Dvořáka se dokonce bude hrát hned třikrát, aby se dostalo na co nejvíce zájemců.
Festival doplní řada doprovodných akcí. Především 5. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle, jejíž hlavní výstavou bude expozice soch Aleše Veselého, rozmístěných podle návrhu architekta Josefa Pleskota na mnoha místech historického jádra města.
Důvod pro tak pestrý program je jasný. Litomyšl letos slaví, a to hned několik kulatých výročí najednou. V letošním roce uplyne 60 let od konání první Smetanovy Litomyšle v roce 1949, navíc Litomyšl slaví 750 let od povýšení na město a deset let od zápisu na seznam UNESCO.
Rok 2009 je význačný řadou jubileí, uplyne 185 let od narození Bedřicha Smetany a 125 let od jeho úmrtí, 50 let od úmrtí Bohuslava Martinů, 200 let od narození Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a od úmrtí Josefa Haydna, 250 let uplyne od úmrtí Georga Friedricha Händela a 300 let od narození Františka Xavera Richtera. Hlavním tématem dramaturgie je Europa Musicalis, zaměření na evropskou hudbu, evropská témata a evropské interprety. V období konání festivalu totiž bude vrcholit České předsednictví Evropské unii a uskuteční se jeho předání Švédsku. Tato země byla pro život litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany velmi důležitá, nabízí se proto, aby alespoň neoficiální část předávání proběhla právě při Smetanově Litomyšli. 51. ročník se stal oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví.
Dalibor, Rusalka, Madam Butterfly i Zítra se bude…
Pořadatelé letos připravili bohatý výběr oper. Pro znalce historie litomyšlského festivalu není záhadou, proč letos přichází na řadu uvedení opery Dalibor. Toto dílo Bedřicha Smetany totiž před šedesáti lety festivalovou tradici zahájilo. Dalibora nastudovalo přímo pro festival Národní divadlo moravskoslezské Ostrava se zahraničními hosty, a diváci tak uvidí premiéru inscenace.
"Smetanova Litomyšl nechce být jenom přehlídkou "hotových" inscenací a pořadů, má ambici přinášet české kultuře každoročně něco nového," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Národní divadlo z Prahy zase připravuje pro Smetanovu Litomyšl originální provedení Dvořákovy Rusalky s Dagmar Peckovou v dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny.
Symbolicky bude provedena v autentickém prostředí Smetanova domu, kde se v roce 1950 konal zinscenovaný politický proces se studenty litomyšlského gymnázia, opera Zítra se bude… o procesu s Miladou Horákovou soudobého českého skladatele Aleše Březiny. Světová opera bude v Litomyšli zastoupena Pucciniho Madam Butterfly. Milovníci opery si ovšem přijdou na své i při dalším pořadu z cyklu Hvězdy operního nebe, ve kterém se v závěrečném slavnostním galakoncertu představí za doprovodu Pražské komorní filharmonie a pod taktovkou Alexandra Joela německá sopranistka Annette Dasch.
Chrudim uslyší Händelova Mesiáše Na festivalu Smetanova Litomyšl nikdy nechybí oratoria, letos je nabídka přehlídky v tomto směru bohatá. Na externím koncertu v Chrudimi bude provedeno monumentální oratorium Mesiáš G. F. Händela, připomínce 70. výročí počátku II. světové války je věnováno provedení Verdiho Requiem se 160 členným sborem z amerického Colorada. Do programu je opětovně zařazena Bernsteinova 3. symfonie Kaddish, jejímuž provedení zabránila v roce 2008 živelná pohroma. Po oratoriu Mojžíš Sylvie Bodorové v roce 2008 bude mít letos světovou premiéru vokálně instrumentální dílo skladatelky, zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové Orbis pictus.
Pokračování na str. D2

Pokračování ze str. D1
Milovníci symfonické hudby by si neměli nechat ujít dva pořady. Samotný festival dnes večer zahájí "Italská" symfonie č. 4 MendelssohnaBartholdyho, cyklus písní Kouzelné noci jubilanta Bohuslava Martinů, Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur a především Szellova orchestrální úprava kvartetu Z mého života Bedřicha Smetany.
K ukončení českého předsednictví je pak připraven slavnostní koncert, v němž bude části Smetanovy Mé vlasti a vlastní kompozici řídit švédský královský kapelník Leif Segerstam.
Oblíbenou součástí Smetanovy Litomyšle se staly také baletní pořady. Diváci uvidí nové představení Národního divadla Brno Balet 21. století – Večer tří evropských choreografů, sestavené z baletních opusů Petra Zusky, Jaceka Przybylovicze a Mario Schrödera.
Státní opera Praha pak připravuje pro festivalové uvedení pořad Vivat opereta! s řadou pěveckých a baletních čísel slavných operet. Po pěti letech si tak opět přijdou na své milovníci melodií stříbrného plátna v Koncertu na přání.
Litomyšlský festival myslí i na děti Pro litomyšlský festival se stalo tradicí, že se v jeho programu vždy najdou pořady určené zejména pro děti. Nejmladším posluchačům jsou letos určeny dvě dětské opery, Broučci Václava Trojana a úplná novinka Kocour v botách Jiřího Temla, v osvědčeném podání Kühnova dětského sboru. Zejména pro rodiče s dětmi je také připravována premiéra pořadu Jiřího Pavlici Studánko, rubínko. Účinkovat bude Hradišťan a v choreografii Ladislavy Košíkové vystoupí i taneční soubor.
Pozornost zasluhuje ale i série pořadů hudby komorní, především vystoupení švédské sopranistky Suzanne Rydén se souborem Musica Florea, Magdaleny Kožené se souborem starých nástrojů Private Musicke, dále švýcarského ansámblu Merel Quartet, cembalisty Vojtěcha Spurného se sólisty souboru Musica Salutaris a také vystoupení Klavírního kvarteta Bohuslava Martinů. Vedle Chrudimi bude externí koncert v Poličce a ve Svitavách, kde bude mít samostatný recitál slovinská houslistka Anja Bukovec.

Festival a data Přehlídka začíná dnes dílem Bedřicha Smetany Z mého života. Poslední koncert se odehraje v pondělí 6. července, kdy vystoupí německá sopranistka Annette Dasch. Hlavním místem, kde se budou odehrávat vystoupení, je nádvoří litomyšlského zámku, ale koncerty se budou konat i v Chrudimi, Svitavách a v Poličce.

Foto popis| Na zámek přijdou tisíce diváků. Tradičním dějištěm přehlídky je nádvoří litomyšlského zámku. Při koncertech bývá obvykle zcela vyprodané.
Foto autor| FOTO: MAFA – RADEK KALHOUS

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz