Zavítá na Smetanovu Litomyšl také švédský královský pár?

Search
Close this search box.

4.3.2009 Haló noviny str. 15 Servis – zábava (the)
LITOMYŠL – Prestiž mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl (SL), který byl z podnětu litomyšlského kulturního aktivisty Jaromíra Metyše a za výrazné podpory tehdejšího ministra osvěty, akademika Zdeňka Nejedlého, založen v roce 1949, je trvalá. Letošní 51. ročník nabídne od 12. června do 6. července na třicet představení.
Význam akce zvyšuje nejen přítomnost světoznámých interpretů a bohatý program, ale také přítomnost pozvaných osobností. Posledním významným oficiálním hostem byl prezident republiky Václav Klaus. Letos by město rádo uvítalo švédský královský pár, neboť by zde mělo být symbolicky předáno předsednictví Evropské unii Švédsku. »Proto jsme poslali švédskému králi Carlu XVI. Gustafovi dopis se sdělením, že bychom byli velmi poctěni, kdyby přijel i se svou chotí Silvií. Případně nám velvyslankyně zkusí vyjednat účast někoho ze švédské královské rodiny,« uvedl litomyšlský starosta Michal Kortyš. Tuto skutečnost tento týden Haló novinám potvrdil také ředitel SL Jan Pikna. »Samozřejmě bychom byli touto návštěvou velmi poctěni, vždyť hosty Litomyšle byli i prezidenti několika zemí.« Pozváni byli také ministři kultury naší republiky a Švédského království. »Současná ekonomická a hospodářská krize u nás naštěstí postupuje pomaleji, neboť jsme byli kryti již předchozími smlouvami. Obtížnější však může být vyjednávání v příštím roce,« přiznal ředitel festivalu Pikna.

Vstupenky již ode dneška

Vstupenky na letošní 51. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl budou na internetu poprvé k dispozici dnes od 10 hodin. Podle ředitele festivalu Jana Pikny by letos nemělo docházet k přetížení sítě, neboť v minulosti byl vždy zájem diváků tak velký, že systém během chvíle zkolaboval. »Prodej vstupenek je pro nás každoročně malým traumatem. Provází jej totiž velká tlačenice zájemců. Například loni bylo již během března 9l procent vstupenek prodáno,« uvedl Pikna. »Je možné, že se lidé budou přetahovat o vstupenky, kdy kliknou zároveň na stejné sedadlo. Z toho máme strach i letos. Nelze to vyřešit jinak než větší nabídkou pořadů. Proto třeba Dvořákovu Rusalku uvedeme třikrát, Smetanova Dalibora, jenž před šedesáti roky festival zahajoval, letos uvedeme dvakrát,« doplnil ředitel úspěšné litomyšlské operní přehlídky.
Zájemci si mohou ode dneška vstupenky kupovat také prostřednictvím společnosti Ticketportal, kromě toho budou zachovány možnosti nákupu v dosavadních tradičních předprodejních místech ve střediskových městech (například v Moravské Třebové, Poličce a jinde). Vstupenky lze vyzvednout na dvoustech prodejních místech. Nově si lze také lístky vytisknout na počítačích, kde budou na elektronicky vydávaných vstupenkách zobrazeny čárové kódy. Zároveň si lze nechat poslat čárový kód textovou zprávou na mobilní telefony.

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz