Zimák se promění ve Festivalovou halu. Smetanova Litomyšl letos opustí zámek 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 12.04.2023, Zdroj: Východočeský týdeník, Strana: 5, Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ, Vytištěno: 90 000, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 12.04.2023 01:49, Rubrika: Dobré místo pro život – Litomyšl, Země: Česko

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Lístky jdou na dračku, organizátoři ladí design a festival se stěhuje na zimní stadion. Letos poprvé v 65leté historii se Smetanova Litomyšl uskuteční nikoliv na zámeckém nádvoří, ale v nedalekém zimním stadionu. Ten se promění ve Festivalovou halu. Hudební a výtvarnou část navíc letos nově doplní Smetanova poetická Litomyšl. Festival se bude konat od 15. června do 2. července.

Předprodej vstupenek odstartoval první březnovou středu. Letošní Smetanova Litomyšl nabídne 35 pořadů, bude ale jiná než minulé ročníky. Kvůli rekonstrukci zámku se mimořádně se odehraje v multifunkční hale architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky. Stavba před lety získala nominaci na prestižní evropskou cenu Mies van der Rohe Award.

UŽITÝ DESIGN

Halu na festival doplní i prvky moderního umění. „V současné chvíli máme vyřešenou většinu technickoprovozních záležitostí a můžeme se zaměřit na design prostoru. Během března se uskuteční několik setkání s kreativními týmy scénografů. Naším cílem je pracovat jak s interiérem, který je už sám o sobě prvotřídním příkladem moderní architektury, tak s exteriérem haly a přilehlými budovami,“ popsal Pikna.

Osmnáctimetrové jeviště v hale umožní odehrát kompletní program plánovaný původně do zámeckého nádvoří. Po roční odmlce se na festival vracejí výpravné opery – Otello a Prodaná nevěsta. „V některých ohledech je pro nás hala dokonce příhodnější, třeba počtem sportovních šaten, dokonce i se sprchami. To na zámku nemáme,“ zmínil v nadsázce Pikna. Zázemí pořadatelé využijí mimo jiné při provedení Schönbergových Písní z Gurre, kdy na jevišti stane na 280 účinkujících ze sedmi zemí.

Oprava zámku se připravovala dlouho a realizace začala s takřka ročním zpožděním, festival se tak do svého hlavního dějiště s opravenými střechami vrátí nakonec až v roce 2024.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz