52. ročník Smetanovy Litomyšle

Search
Close this search box.

11.6.2010 ČT 1 str. 13 18:00 Události v regionech – Praha

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Slavnostním koncertem na druhém zámeckém nádvoří začíná 52. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Po pražském jaru druhá nejstarší hudební přehlídka nabídne do 5. července přes 20 vystoupení. Do Litomyšle míříme živě. Je tam kolega Michal Klokočník. Michale, zdravíme tě. Jaká je letošní nabídka?

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Hezký den, 25 dní, 28 představení, do Litomyšle opravdu míří nejuznávanější operní tělesa, která doprovodí například Dagmar Peckovou nebo Evu Urbanovou. Dnes večer tedy slavnostní zahajovací koncert za účasti prezidenta republiky Václava Klause a to od 20 hodin. Na druhém zámeckém nádvoří právě teď vrcholí přípravy, zazní skladby Bedřicha Smetany Frederika Chopina a Petra Ebena. A vrcholem pak bude Tédeum Antonína Dvořáka. Celým festivalem se letos line připomínka 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn. Proto také účast zástupců Lucemburska, a proto také koncert lucemburského komorního orchestru Le Musition. V průběhu festivalu ale zazní známé skladby, Prodaná nevěsta, Kouzelná flétna nebo Labutí jezero. To jen namátkou z vystoupení, která pořadatelé museli přidávat kvůli obrovskému diváckému zájmu, protože vstupenky na mezinárodní operní Smetanovu Litomyšl byly během pár dní vyprodané, a proto také ony přídavky. Atraktivní bude například i vystoupení houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovkou Románo Stylo. Doprovodný program tradiční Smetanova výtvarná Litomyšl, té je letos dominují práce výtvarníka Kostýmů Theodora Pištěka v bývalém zámeckém pivovaru a organizátoři zmiňují také Ivu Mrázkovou, výtvarnici českého původu žijící v Lucembursku.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Michale, v minulosti se mluvilo o neshodách organizátorů s památkáři. Podařilo se je už vyřešit?

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Tak v minulosti opravdu byly neshody. Problémy se týkaly hlavně výstavby jeviště na druhém zámeckém nádvoří, údajně právě ty práce rušily zámecké hosty, dnes už ale panuje dohoda mezi památkáři a organizátory mezinárodního operního festivalu. Naopak se snaží návštěvníky a diváky vtáhnout do děje a ukázat zákulisí festivalu. Nicméně na ty přípravné práce a na celý průběh festivalu památkáři dohlížejí.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Smetanova Litomyšl a Michal Klokočník.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz