WEB, Datum: 16.06.2023, Zdroj: mistnikultura.cz +2, Autor: Ivana Šalbabová, Datum importu: 16.06.2023 07:13, RU/den: 5 000, AVE: 1 500,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,06
Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl
Obsahové duplicity: 14.06.2023 10:33 – prazsky-magazin.cz, 14.06.2023 – feedit.cz
PRAHA: Talentovaní studenti, kteří získali stipendium v Akademii MenART, předvedou v červnu své umění na předních českých festivalech. Vedle současných mezinárodních hvězd tak společně zpestří programy Národního festivalu Smetanova Litomyšl a Smetanovy výtvarné Litomyšle.
Celkem 23 mladých interpretů z celé ČR ve věku od 10 do 18 let rozezvučí 30. června prostory zámecké jízdárny v Litomyšli. Mladí hudebníci pracovali se zkušenými mentory od září, kdy nastoupili do stipendijního programu MenART. Pod vedením svých idolů získali nový pohled na intepretaci, zdokonalili se v technice hry, učili se pracovat s trémou a debatovali o roli umělce. To vše pod dohledem klavírních virtuosů Ivo Kahánka a Karla Košárka, operní pěvkyně Kateřiny Kněžíkové, koncertního mistra České filharmonie Jana Fišera, uznávané violoncellistky Michaely Fukačové, flétnisty Jan Ostrého nebo legendárního kytaristy Pavla Steidla.
Absolventi výtvarné sekce Akademie MenART představí svá díla na výtvarné části festivalu, která je už 19 let nedílnou součástí Smetanovy Litomyšle. K vidění budou od 16. června do 7. července ve Vile Klára na zámeckém návrší ve společné výstavě nazvané „Na cestě“. Kromě prací 32 studentů a 28 pedagogů z celé ČR obsáhne výstava také díla jejich mentorů Pavla Mrkuse, Galiny Miklínové a Milana Caise.
„Podpory našich největších festivalů si velmi ceníme. Věnovat v rámci svého programu prostor nejmladším talentům je důležité symbolické rozhodnutí, které propojuje celý obor. Uznávaní umělci předávají své zkušenosti nejmladší generaci a pro tu je pak prezentace práce na prestižních festivalech skvělou životní zkušeností,“ dodává Dana Syrová, ředitelka Akademie MenART.
Svůj prostor dostali mladí umělci také na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. Hudební dovednosti na něm předvedlo smyčcové kvarteto a celkem sedmnáct sólistů. Pozici sólisty a práci s orchestrem si vyzkoušelo osm z nich na abonentním koncertě se Západočeským symfonickým orchestrem pod vedením dalšího z mentorů dirigenta Radka Baboráka.
„Práce na operních áriích W. A. Mozarta pod vedením Radka Baboráka mě zcela naplňovala. Během všech zkoušek i provedení na dvou koncertech panovala velmi přátelská a milá atmosféra, díky které se skvěle pracovalo. Ačkoli ve svém životě pravidelně vystupuji se smyčcovým orchestrem, Západočeský symfonický orchestr je meta, která pro mě byla nepředstavitelná,“ přiznává absolvent akademie MenArt Jindřich Krstev z pěvecké třídy.
Originální vlastní tvorba absolventů programu MenART a interpretace muzikálových a populárních písní také zazněla koncem května v holešovické La Fabrice na koncertě ZUŠ Session pod vedením skladatelky Beaty Hlavenkové a zpěvačky Radky Fišarové.
O Akademii MenART
Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vznikla s cílem nejen vyhledávat a rozvíjet mladé talenty, ale také podporovat a inspirovat jejich pedagogy. Roční program proto absolvují žáci či studenti a jejich pedagogové společně. Program zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem. Zároveň mají studenti příležitost veřejně prezentovat výsledky své práce na prestižních festivalech. Akademie funguje již pět let. České centrum v Bruselu vyzvalo Stipendijní Akademii MenART a v prosinci 2022 společně uspořádaly slavnostní závěrečný koncert k českému předsednictví v Radě Evropské unie v prestižním bruselském BOZAR.
Podrobnosti najdete na www.menart.cz.
Webináře MenART
MenART též nabízí webináře určené zejména pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Pilotní webináře mají téma Jak z trémy udělat svého pomocníka a
Klavírní atletika a zlozvyky pianistů a připravil je klavírní virtuos a docent Hudební akademie múzických umění Ivo Kahánek. Nově je dostupný webinář Radky Fišarové a Pavla Borského věnovaný muzikálovému zpěvu. Webináře jsou dostupné na stránkách Akademie. S ohledem na vzrůstající zájem též Akademie připravuje jednodenní semináře MenART + a stejně tak se věnuje setkávání s bývalými studenty v projektu MenART Reunion.
Novinka roku 2023 – Hudební Odyssea
Novým projektem MenART pro letošní rok je koncertní cyklus Hudební Odyssea. V pražském Atriu se v průběhu letošního roku uskuteční čtyři společné koncerty mentorů s jejich žáky. Proběhly koncerty mentorů se studenty Iva Kahánka, Jana Fišera, Jana Ostrého, Michaely Fukačové a Karla Košárka. Pavel Steidl a Karel Košárek uvedou své žáky v Atriu 6. října a cyklus zakončí 10. listopadu Beata Hlavenková a její žáci. Spolupráce mladých hudebníků s jejich mentory slibuje plnohodnotný umělecký zážitek a jiskřivou energii mezigeneračního předávání.