Alfred Strejček přiveze prach

Search
Close this search box.

12.6.2014    Svitavský deník    str. 2   Svitavsko PETR ŠILAR   Zaujalo nás

Litomyšl – Známý herec, moderátor a recitátor navštěvuje Litomyšlsko často a to nejen pracovně, i když během několika následujících týdnů přijede vystupovat dokonce dvakrát.

Při poslední návštěvě prozradil, co ho k tomuto regionu váže a proč opět přijede. „Mám tu velice blízkého přítele a kamaráda Vladimíra Žáka, který je pro mě a mou rodinu nejen nejlepším lékařem,“ řekl Alfred Strejček. S Vladimírem Žákem ho pojí i láska k hudbě, neboť jeho kamarád je jazzový klavírista.

            A právě hudební vystoupení je důvodem další návštěvy Alfreda Strejčka v Litomyšli. Dramaturg Vojtěch Stříteský jej oslovil, zda by nepřipravil pořad pro Smetanovu Litomyšl, kterým by uctil profesora Zdeňka Kopala.

            „Nápad jsem měl. Nazval jsem to Hvězdný prach Zdeňka Kopala, k spoluúčasti jsem pozval jeho žáka Jiřího Grygara, který bude vzpomínat na svého učitele. Já to budu jemně doprovázet úryvky z díla Jana Nerudy Písně kosmické,“ nastínil scénář Alfred Strejček.

            Ten se kromě pořadu těší i na nově opravené prostory jízdárny v zámeckém pivovaru. V pořadu zazní i písně inspirované kosmickými tělesy jako například Měsíční serenáda nebo Měsíc nad Vermontemv podání All Stars Big Bandu Václava Kozla.

            O pár týdnů později přijede Alfred Strejček popatnácté na tradiční slavnost na Růžovém paloučku u Morašic. Ktomuto místu ho pojí sympatie k Českobratrskému hnutí a také k osobě Jana Amose Komenského. „Ekumenická setkání, já tomu také říkám setkání smíření, na Růžovém paloučku patří mezi mé nejmilejší aktivity, které v životě mám. Jsem citlivý na místa, která mají svoji atmosféru a zvláštní vyzařování. No a palouček je v tomto ohledu vyloženě skvost, drahokam,“ popsal pocity Alfred Strejček.

            Než odjel muž mnoha profesí a majitel sametového hlasu z poslední návštěvy Litomyšle, pronesl: „Toto město, které je tím geniem loci hudby, má o budoucnost postaráno. To je asi to nejoptimističtější, s čím z Litomyšle zase odjíždím.“

 

„Toto město, které je tím geniem loci hudby, má o budoucnost postaráno.“ Alfred Strejček, umělec

 

Foto popis| SETKÁNÍ S Alfredem Strejčkem patří mezi ta, které nelze zapomenout. Ato nejen kvůli jeho úžasnému přednesu.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz