Bára a Jan o zákulisí

Search
Close this search box.

25.6.2008 Svitavský deník str. 1 Titulní strana
IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

Rodina ředitele Smetanovy Litomyšle Jana Pikny žije během festivalu na zámku. Do zákulisí jsme nahlédli s Bárou a Honzou.

Litomyšl/ Mezinárodním festivalem Smetanova Litomyšl žijí nejen milovníci vážné hudby a pořadatelé. Do organizačního štábu se zapojily už před lety Bára a Honza, děti Jana a Evy Piknových, ředitele a vedoucí propagace.

* Co dělají děti ředitele Smetanovy Litomyšle na festivalu?

Bára: Pracuji jako asistentka propagace, to znamená, že jsem k ruce mamince, která toto oddělení vede. Rozdělujeme vstupenky, řešíme různé problémy a staráme semimojiné o loga. Můj běžný den začíná v deset hodin, kdy vstávám. Potom přijdu na zámek a čekám, co budu mít ten den na starosti. Mám volno na oběd a samozřejmě musím dorazit na festival večer. Otevřu VIP centrum, vítám hosty, chystám katalogy. Jakmile začne představení, čekám na správnou chvíli, abych pustila znělku a "vyhnala" hosty z centra. Domů se většinou dostanu po půlnoci a někdy i ve tři hodiny. Jan: Od dvanácti let dělám asistenta vinařskému sommeliérovi Radku Pulkrábkovi. Společně připravujeme ochutnávky vín pro sponzory a na rautech. Dva roky jsem působil také jako uvaděč. Letos už není ochutnávek vín tolik, proto dělám au-pair naší mladší sestřičce Evičce. Starám se o ni od rána do noci.

* A co vaše mladší sestra Eva?

Jan: Když to okolnosti dovolí, je s námi na zámku. Jenže jsou jí teprve tři roky, takže těžko poslechne, že má být zrovna teď ticho, nezlobit a podobně. Potřebuje spíše hlídání, proto zůstává doma a vymýšlíme pro ni zajímavý program.

* Jaký je váš vztah k vážné hudbě?

Bára: Rodiče do klasické hudby tak zapálení nejsou, i když to tak vypadá. Dávají přednost rockovější muzice. Jan: Unás doma nikdy nehrála vyloženě klasická hudba, byl to spíše bigbít. Rodiče sice mají vážnou hudbu rádi, ale jejich kořeny patří přece jen k jinému žánru. Já mám klasiku také docela rád, ale nejsem ten nejnáročnější posluchač. Oblíbil jsem si známé kousky jako je Dvořákova Novosvětská nebo Smetanova Má vlast.

…4

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Jan a Bára o zákulisí: Festival není rodinný podnik, představa šéfovat festivalu láká
Festivalový deník
Bára Piknová pracuje v oddělení propagace, její bratr Jan hlídá tříletou sestru Evičku

dokončení ze strany 1 Litomyšl/ Bára a Jan Piknovi, děti ředitele a vedoucí propagace Smetanovy Litomyšle, se podílejí roky na organizaci festivalu. K vážné hudbě mají velmi blízko.

* Jdete večer na představení, sednete si do hlediště a vychutnáváte si představení?

Bára: Byla jsem na Prodané nevěstě, ale bohužel jsem nevydržela až do konce. Bolely měhodně nohy, a musela jsem se jítdomůpřezout. Jan: Vloni jsem byl na Chvění Jiřího Pavlici a to bylo opravdu skvělé.

* Co se vám na festivalu nejvíce líbí? Je to atmosféra v zákulisí nebo slavnostní večery?

Bára: Festival vnímámjako vyvrcholení roku, že se konečně spustila ta akce, kterou celý rok plánovali, že se něco zase děje. Je to docela vzrušující. Jan: Líbí se mi slavnostnost chvíle, alenemámna mysli rauty. Spíše to, jak je vše uklizené, nazdobené, všichni jsou pěkně oblečení a usmívají se. Všichni pořadatelé dělají maximum, aby se tady divákům líbilo a do Litomyšle se vrátili.

* Když vás rodiče do festivalu takto zapojili, myslíte si, že jednou jejich dílo převezmete?

Bára: Rozhodně to není rodinný podnik. Možná by to ale nebylo špatné. Studuji management a žurnalistiku. Nafestivalu zjišťuji, jak oba obory spolu souvisí. Jan: Složil jsem přijímací zkoušky na vysokou školu na politologii. Obor s festivalem nemá nic společného. Několikrátměuž ale napadlo, jaké by to bylo šéfovat Smetanově Litomyšli. Já bych ale festival pojal jinak. Udělal bych ho multižánrově, s hudbou, tancem i výtvarným uměním. Přidal bych do programu jazz a rock, aby oslovil široké spektrum lidí.

* Máte během festivalu nějaký volný čas pro sebe? Zajdete s přáteli na koupaliště, někam posedět nebo si zasportovat?

Bára:Mámčas mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Přátelé ale mají nyní zkouškové období, takže jsou v Brně a jinde na školách. Já jsem musela všechny zkoušky stihnout v předtermínech. Jan: Opravdunemámmoc času, když hlídám Evičku. Ovšemmámhluché místo od půl osmé do dvanácti, kdy je sestřička ve školce. Prázdniny ale budou dost dlouhé a příležitostí ještě hodně.

* Sejde se celá rodina Piknových doma u jednoho stolu?

Bára: Byly pokusy o společné obědy, ale nevyšly. Jan: Rozhodně není čas vařit. Když už bychom se měli sejít na oběd, tak jedině někde v restauraci.

* Čeká vás po festivalu nějaká rodinná dovolená?

Bára: Určitě ano, ale ještě nevíme,kampojedeme. Jan: Načas se odstěhujeme na chalupu do Strakova. Budeme poslouchat šumění stromů a zpěv ptáků.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz