Barokní opera v Nových Hradech

Search
Close this search box.

23.2.2018    Lidové noviny    str. 7   Smetonova Litomyšl

23.2.2018    Mladá fronta DNES    str. 7   Příloha – Smetanova Litomyšl

Již posedmé budou mít hosté Smetanovy Litomyšle možnost okusit kouzelnou stagionu v prostředí rokokového zámečku Nové Hrady u Litomyšle.

Čtyři večery od 27. do 30. června pro ně budepřichystána dobová zábava, hudba a tance v barokním stylu, ale především provedení novodobé světové premiéry pastorální opery Antonia Caldary L’Amor non ha legge (Láska nezná hranic).

Opera byla zkomponována na objednávku moravského aristokrata a patriota Johanna Adama Questenberga a hrána na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou roku 1728.

„Caldara měl skvělé nápady a jeho hudba je vynikající. Ovšem dílo Láska nezná hranic nikdo 290 let neslyšel – leželo ve vídeňském archivu,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Obsah opery je z velké části alegorie, ale nechybí ani komické skladby. Nastudování opery se ujal soubor Ensemble Damian, který se na éru baroka specializuje.

Benátčan Antonio Caldara (1670-1736) náležel ve své době k významně postaveným hudebníkům. Nejprve působil v bazilice sv. Marka, pak ve službách šlechticů v Mantově, v Barceloně a v Římě.

Jeho nejdůležitějším působištěm se stala Vídeň, kde byl od roku 1716 dvorním místokapelníkem.

Za onemocnělého Fuxe řídil provedení korunovační opery v Praze roku 1723.

Caldarovy skladby byly známy v českých zemích už po roce 1700 a jako velmi ceněné se ve střední Evropě hojně šířily v opisech, dokonce je uznával a opisoval sám Johann Sebastian Bach.

Přesto Caldarově hudbě (včetně desítek oper, oratorií a kantát) interpreti nevěnují náležitou pozornost, a tak je každý caldarovský počin významným krokem kpoznání tvorby pozdního baroka.

V rámci vstupného lze využít možnost dopravy z Litomyšle a zpět.

Představení se konajív přírodním divadle zámecké zahrady. Vpřípadě nepříznivého počasí je pořadatelé přesouvají do budovy zámecké sýpky.

Večer na zámku v Nových Hradech se uskuteční díky nezištné pomoci manželů Magdy a Petra Kučerových, majitelů tohoto rokokového skvostu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz