Braunovy sochy se vracejí v Litomyšli k piaristům

Search
Close this search box.

 

7.12.2013    Právo    str. 12   Region Čechy Zdeněk Seiner     

Po letech náročných restaurací se na jaře znovu otevře barokní skvost – piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Od listopadu se do něj vrací mobiliář včetně čtyř soch evangelistů z dílny Matyáše Bernarda Brauna a Jiřího Františka Pacáka.

  „Restauroval se kompletně celý mobiliář interiéru od hlavního oltáře po sochy čtyř evangelistů v křížení, šest oltářů v bočních kaplích i oltáře v transeptu, lavice, skříně ze zákristie, kazatelna a varhany,“ podrobněji popsala současné stěhování Veronika Cinková z Národního památkového ústavu.

 Živá stavba

 „Všechno se přikrývá ihned plachtami, protože je to pořád živá stavba, práce pokračují,“ řekl starosta Litomyšle Michal Kortyš (ODS). Vedení města zvažuje, zda by nebylo umožněno ve dnech vánočních zvědavým Litomyšlanům do restaurovaného chrámu nahlédnout. „Zatím nic neslibujeme,“ brzdí zájem starosta. Do konce roku by měly být v chrámu i všechny díly restaurovaných unikátních varhan. „Jejich ladění ovšem potrvá nejméně tři měsíce. Ujistili nás o tom organolog i ladič. Ladit se může začít až ve chvíli, kdy bude i poslední kousek mobiliáře na svém místě a budou zajištěny konstantní klimatické podmínky. Ten proces se prostě nedá uspěchat,“ vysvětlil místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský (nezávislý). Podle něj se lze se zárukou opřít jen o jeden důležitý termín: „Kostel bude znovu vysvěcen 15. června příštího roku, kdy začíná Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.“ Některé restaurátorské práce nebylo možno dělat v restaurátorských dílnách, například na oltářích odborníci pracují přímo v kostele.

 

            Litomyšlský chrám Nalezení svatého Kříže ale ani po otevření nebude sloužit k pravidelným bohoslužbám, město jej bude využívat ke kulturním a společenským akcím jako součást renovovaného komplexu Zámecké návrší.

 

            „Piaristé nepožádali o vrácení kostela v rámci restitucí město, protože na obnovu byla využita evropská dotace. Město si od Národního památkového ústavu kostel pronajalo na osm let, aby garantovalo udržitelnost dotovaného projektu,“ řekl starosta Kortyš.

 

 

 

Foto popis| Restaurované Braunovy sochy se vracejí do míst, kde stály skoro tři století.

 

Foto autor| Foto archív MÚ Litomyšl

 

 

 

Regionální mutace| Právo – region Čechy

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz