Čaroděj s houslemi Shlomo Mintz miluje českou hudbu

Search
Close this search box.

17.2.2017    Mladá fronta DNES    str. 5   Příloha – Smetanova Litomyšl

Světově uznávaný houslový virtuos Shlomo Mintz okouzlí svým uměním diváky Smetanovy Litomyšle 27. června. Přednese svojí obtížností proslulý Paganiniho 1. houslový koncert.

Na zámeckém nádvoří jej doprovodí Filharmonie Brno, která poté provede monumentální 1. symfonii Gustava Mahlera zvanou „Titan“.

Shlomo Mintz je považován za jednoho z předních houslistů naší doby. V Litomyšli vystoupí poprvé.

* Na Smetanově Litomyšli budete hrát technicky náročný Paganiniho koncert D dur a vaše interpretace je považována za mistrovskou. Máte někdy před jeho provedením obavy, nebo se na něj vysloveně těšíte a hrajete jej rád?

Ano, vždy velmi prožívám, když tento Paganiniho koncert hraji. Navíc ze zvoleného programu, který mě na festivalu v Litomyšli čeká, jsem nadšený.

* Prozradíte, na jaké housle budete hrát v Litomyšli?

Budu hrát na stradivárky, které jsou nádherné. Hraju na ně posledních deset let.

* Vystoupení na Smetanově Litomyšli je koncertování pod otevřeným nebem na nádvoří renesančního zámku. Jak se na takové vystoupení těšíte?

Bohužel dějiště Smetanovy Litomyšle neznám, ale jsem si jistý, že organizátoři udělají vše pro to, aby bylo nádherné. Skutečně se do Litomyšle velmi těším.

* Jaký je váš vztah k české hudbě? Poslechnete si někdy Smetanu nebo třeba Janáčka?

Miluji českou hudbu! Vyrostl jsem především na Dvořákovi, ale Smetanu a Janáčka také považuji za velikány. Poslouchám je především pracovně, ale jejich hudbu miluji, stejně jako samotnou nádhernou podstatu české hudby.

* Máte mimořádný profesní záběr, působíte také jako dirigent. Plníte si řízením orchestru sny a touhy, nebo dirigování považujete za přirozený umělecký krok vaší kariéry?

Dirigování se věnuji už čtyřicet let. Byl to pro mě spíše přirozený krok, nicméně když dosáhneme dobrého výsledku, pociťuji vždy velké nadšení. Tím je to pro mě přínosné i jako pro hudebníka.

* Zasedáte v porotách řady soutěží, pořádáte mistrovské kurzy. Jak tedy vidíte budoucnost vážné hudby a zájem mladé generace o ni?

Domnívám se, že v budoucnosti bude zájem o klasickou hudbu poněkud upadat. To je ale velká škoda, protože si myslím, že v mnoha směrech má řada věcí původ ve vážné hudbě. Zvláště v té hudbě, která se odedávna stala součástí našich životů. Těší mě ale, že se vážná hudba stále neúnavně nachází a přetváří. Ujišťuji se, že mnoho lidí, zvláště mladých lidí, klasice rozumí a má k ní vztah.

Shlomo Mintz

Narodil se v roce 1957 v Moskvě, ale jeho rodina už o dva roky později emigrovala do Izraele. Houslový virtuos v šestnácti letech úspěšně debutoval v Carnegie Hall. Je patronem a zakladatelem mistrovských kurzů v Izraeli, kde se během letních měsíců setkávají talentovaní houslisté z celého světa.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz