Celine Byrne a Alex Vicens zvou na galakoncert italských árií

Search
Close this search box.

19.2.2016    Mladá fronta DNES    str. 4   Příloha – Smetanova Litomyšl 

Irská sopranistka Celine Byrne a španělský tenorista Alex Vicens vystoupí během operního festivalu Smetanova Litomyšl na galakoncertu, při němž zazpívají árie především italských skladatelů. 

 

 

* Přijedete v létě na festival, který se koná v malém městě – Litomyšli, kde se roku 1824 narodil skladatel Bedřich Smetana. Řekněte upřímně – slyšeli jste někdy o Litomyšli? Znáte hudbu Bedřicha Smetany?

 

            Vicens: Samozřejmě. Na Liceo Conservatory v Barceloně jsem se učil data i místa narození nejvýznamnějších skladatelů v dějinách hudby, pochopitelně včetně Smetany.

            Byrne: Hudbu Bedřicha Smetany samozřejmě znám. Mám ráda Mou vlast a Prodanou nevěstu. Líbí se mi vtipné Sabinovo libreto, které bylo původně napsáno jako jednoaktovka a teprve potom jej autor rozšířil. Právě Smetanova Prodaná nevěsta spolu s Dvořákovou Rusalkou a Janáčkovou Jenufou patří mezi mé oblíbené české opery.

 

* V galakoncertu zazní i Dvořák, setkali jste se ve své kariéře s jeho hudbou? A jak se vám česky zpívalo?

 

            Byrne: Chtěla jsem, abych v této krásné zemi zazpívala i českou árii. Miluji árii Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. V londýnské Královské opeře v Covent Garden byl mým debutem záskok za nemocnou protagonistku právě v této roli. Čeština je krásný jazyk a měkké souhlásky, které jsou charakteristické pro češtinu, jsou skvělé pro zpěv. Při studiu role jsem zjistila, že některé zvuky jsou podobné jako u mého jazyka, kterým je gaelština. Moje švagrová je z České republiky, takže mi ohledně správné výslovnosti hodně pomáhá.

            Vicens: Zpíval jsem Dvořákovu Stabat Mater, která byla provedena latinsky. Je to hudba dokonalá, jasná, nebeská, uklidňující, pro mne evokuje teplo jarního svitu slunce. Nikdy jsem česky nezpíval, ale byla by to pro mne velká profesionální výzva.

 

* Na programu galakoncertu jsou italští autoři Puccini, Mascagni, Leoncavallo, Cilea, Catalani, ale také třeba Pablo Sorozábal a Franz Lehár. Je pro vás složitější odzpívat podobný koncert, nebo je náročnější klasické operní představení? Anebo se to vůbec nedá srovnávat?

 

            Vicens: Nemůžete to srovnávat. Při zpívání v opeře se soustředíte na hudební stránku role, ale i na herectví, zatímco na takovém koncertu, jaký bude v Litomyšli, se střídá mnoho hudebních stylů a herecká část výstupu mizí. V obou případech to ale vyžaduje velkou koncentraci.

            Byrne: Ráda zpívám operu i koncerty, obojí vyžaduje jiný přístup a odlišný způsob komunikace s publikem. V opeře se moje hraní a zpívání podřizuje roli, kterou se snažím vtáhnout diváky do děje. Na koncertu je větší prostor pro vzájemné působení mezi mnou a obecenstvem, jsme více propojeni. Program galakoncertu je naplněn známými áriemi ze světových oper a operet. Bude to nádherný večer.

 

* Být obdařen krásným hlasem, je velkým privilegiem. Jak tuto výjimečnost přijímáte? A umíte si představit váš svět bez zpěvu, bez opery?

 

            Vicens: Upřímně, nikdy jsem nebyl přesvědčen o tom, že můj hlas je krásný, ale takové osobnosti světové opery jako Placido Domingo, Alfredo Kraus nebo Virginia Zeani mě přesvědčily, že tomu tak je. Ale cítím v sobě schopnost dát ze sebe to nejlepší a dělat svět trochu lidštější. Od chvíle, kdy jsem se rozhodl věnovat cele zpěvu, je pro mne zpívání přírodní lékem, něčím, co mne povznáší a umožňuje přístup k nejcennějším stránkám života. Byrne: Zpívání miluji. Jeviště je místo, kde mohu opustit své zábrany a nejistoty a ponořit se do toho, co dělám ráda. Jsem vděčná za dar, který mi dal Bůh, za nádherné povolání, báječného manžela a děti a za to, že jsem obklopena pozitivními lidmi.

 

***

 

Fakta

Galakoncert: Hvězdy operního nebe

 

Sobota 25. června, 20.00 hodin, Zámecké nádvoří v Litomyšli Slavné operní i operetní árie a dueta v podání předních světových sólistů – irské sopranistky Celine Byrne a španělského tenoristy Alexe Vicense. Na programu je mimo jiné Puccini, Leoncavallo, Mascagni, Catalani, Cilea, Dvořák, Sorozábal, Lehár. Hraje Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK, dirigent Ondrej Lenárd

 

Foto popis| Hvězdy galakoncertu Tenorista Alex Vicens a sopranistka Celine Byrne.

Foto autor| Foto: Smetanova Litomyšl

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz