Chcete jít na operní festival? Neváhejte

Search
Close this search box.

2.3.2011 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Hradecký Martin Ťopek

 

 

Dnes začíná předprodej vstupenek na mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, i letos se očekává mimořádný zájem.

 LITOMYŠL Kdo nechce přijít o nejzajímavější představení letošní Smetanovy Litomyšle, měl by si pospíšit. Dnes se totiž vstupenky na jeden z největších českých festivalů pod širým nebem začínají prodávat. Zájem bývá hned po zahájení obrovský.
„Už před začátkem prodeje nám lidé volali a chtěli si objednat vstupenky. Máme zkušenosti, že po spuštění prodeje přes internet se pokoušejí o přístup desetitisíce lidí," řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Datum zahájení prodeje není náhodné. Právě dnes je to 187 let od narození Bedřicha Smetany. Celkem je v prodeji téměř 25 tisíc vstupenek na 23 tituly ve 28 pořadech. Letošní 53. ročník nese podtitul Mundus Vocalis neboli zpívající svět. „Chceme se tak více než obvykle přihlásit k lidskému hlasu jakožto prostředku uměleckého vyjadřování," řekl hlavní dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Program nabídne řadu historických a formových projevů, od zpěvu operního přes sborový až po divadelní představení či nonartificiální zpěv a umělecký přednes.
Letos nebude zastoupeno scénické provedení žádné Smetanovy opery. „V současnosti jediným dostupným titulem v českých a slovenských operních domech je pouze Prodaná nevěsta. Ta však byla v posledních třech ročnících provedena hned v pěti představeních. Přesto bude Smetana zastoupen v řadě koncertů," dodal Stříteský.

Na festivalu zazní také úpravy rockových skladeb

Dramaturgie však slibuje, že si každý přijde na své. „Myslíme i na ty, co třeba operu rádi nemají. Snažíme se i o prolínání žánrů, na letošním ročníku zazní také úprava rockových hitů," uvedl Stříteský a dodal, že o ty se postará královéhradecká Filharmonie. Na programu jejího vystoupení pod názvem Bohemian rhapsody budou hity skupiny Queen, ale i Deep Purple, U2 nebo Rolling Stones v úpravě pro symfonický orchestr.
Úvodní koncert 53. ročníku festivalu bude patřit Smetanovi. 10. června tam uvedou Smetanovu kantátu pro smíšený sbor a orchestr doplněnou Symfonií č. 9 d moll Ludwiga van Beethovena.
Další den bude na programu duchovní hudba v Čechách kolem roku 1600.
„Já se však nejvíc těším na Písně tance a lásky. To je strhující hudba, která podle mě uchvátí každého," míní Stříteský. Mimořádný hudebně-taneční projekt zazní první festivalovou neděli v premiéře, která vznikla na objednávku festivalu.
Sopranistku Annu Mikolajczykovou, mezzosopranistku Lucii Hilscherovou nebo tenora Jaroslava Březinu doprovodí také Středoevropský soubor bicích nástrojů Brno Dama Dama.
Sestava je jediná svého druhu v České republice, její projev se pohybuje na pomezí soudobé vážné, rockové a etnické hudby.
Třicet let na pódiích oslaví 16. června na letošním ročníku festivalu Dagmar Pecková. Jubilejní galakoncert přední české mezzosopranistky bude mít dvě části. V první, pod názvem Poznání a síla písně, zazní díla například Gustava Mahlera, Richarda Wagnera, Richarda Strausse nebo Antonína Dvořáka. Druhá část ponese podtitul Jak šla kariéra a nabídne divákům autory, jako jsou Petr Iljič Čajkovskij, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Georges Bizet.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – východní Čechy (hradec králové)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz