Chcete lístky na Smetanovu Litomyšl? Tak teď

Search
Close this search box.

2.3.2010 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický DAVID PŮLPÁN
Litomyšl – Dvaapadesátý ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl sice začíná až 11. června, kdo chce ale koupit lístek na nejatraktivnější představení, musí to udělat už zítra. Ve středu 3. března přesně v deset hodin začíná předprodej bezmála dvaceti tisíc vstupenek v prodejních místech sítě Ticketportal nebo po internetu či telefonu. Loni během prvních dvou hodin zmizelo z nabídky 9 500 lístků.
Už nyní lze tušit, o které koncerty a opery bude největší zájem. Opera Národního divadla znovu v Litomyšli uvede inscenaci Prodaná nevěsta, která měla v roce 2008 v Litomyšli svoji úspěšnou premiéru. Nejoblíbenější Smetanova opera bude provedena hned třikrát, z toho jednou jako odpolední představení určené především rodinám s dětmi. „Na zámeckém návdoří inscenace Národního divadla Praha dopadla a doufám, že znovu dopadne mnohem lépe než ve Zlaté kapličce," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Pro Východočechy, pro něž je festival jakousi náplastí za chybějící operní scénu, bude určitě atraktivní i Mozartova Kouzelná flétna, režírovaná Janem Kačerem, Státní opera Praha provede Pucciniho Toscu a její baletní soubor Čajkovského Labutí jezero. Tahákem bude nepochybně Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou muzikou.
Pokračování na str. B2

Pokračování ze str. B1
Operní festival Smetanova Litomyšl letos nebude experimentovat. Tentokrát žádné těžší kusy, žádný Schönberg, žádná „neprávem zapomenutá" díla.
Hospodářská recese, vyklizení pozic hlavního sponzora a shánění nového, vedlo nakonec k sestavení programu, který sází na jistotu a jde vstříc typickému návštěvníkovi festivalu. Což většina diváků určitě jen ocení.
„Myslím, že snad není ani vhodné, možné a potřebné, abychom přišli s festivalem, který bude pro pár snobů a fajnšmekrů," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Organizátoři upustili i od premiéry, kterou bylo loni oratorium Mojžíš Sylvie Bodorové. A nemohli si ani dovolit pravidelný koncert světové hvězdy.
Na druhou stranu na programu je dvacet titulů ve čtyřiadvaceti pořadech. Pilíře letošního ročníku jsou jasné, kromě Smetanovy Prodané nevěsty, Mozartovy Kouzelné flétny, Pucciniho Toscy a Čajkovského baletu Labutí jezero toho může Smetanova Litomyšl nabídnout mnohem víc.
Do Litomyšle opět přijede sopranistka Eva Urbanová, která se představí ve velké kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka. V závěrečném koncertu vystoupí také mezzosopranistka Dagmar Pecková.
Sympatické je pokračování tradice uvádění dětských oper. Tentokrát to budou Ogaři Jaroslava Křičky ve Smetanově domě v podání Dětské opery Praha.
Celým festivalem prochází motiv oslav 700. výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. To připomene mimo jiné hostování Lucemburského komorního orchestru Les Musiciens, který představí i světovou premiéru kompozice věnovanou oslavám, a také vystoupení ansámblu Bohemia Luxembourg Trio, v němž bude připomenut odkaz Karla IV.
Ovšem festival nabízí i pořady, které jdou za rámec klasické hudby. Takovým bude i projekt houslisty Pavla Šporcla s cikánskou cimbálovou muzikou Romano Stilo Gipsy Way, vystoupení francouzského šansoniéra Joela Brose Pod střechami Paříže, projekt Edity Adlerové a Jany Drdácké Carmen & Flamenco ve Svitavách a oblíbený Koncert na přání, který je tentokrát věnován klasickému českému muzikálu.
Ředitel festivalu Jan Pikna tvrdí, že mimo jiné i kvůli nové kastelánce na litomyšlském zámku se letos změní přístup k návštěvníkům památky během festivalu.
„Už to nebude válka, ale spolupráce," řekl Pikna. Památkový ústav si až dosud stěžoval, že během festivalu návštěvníci zámku nevidí kvůli jevišti a zastřešení důležitou část památky. „Letos připravujeme speciální prohlídky. Návštěvníci zámku budou moci zároveň zhlédnout kousek zkoušky, což je výjimečná příležitost, dostane se jim zvláštních informací o festivalu. To, že přijedou během festivalu, bude pro ně v průvodcovském podání jakousi výhodou," uvedl Pikna.

Na co jít
Výběr z programu
12. června
Pavel Šporcl
18. června
Kouzelná flétna
24. června
Tosca
2. července
Prodaná nevěsta
4. července
Dagmar Pecková

Foto popis| PŘEHLÍDKA NA ZÁMKU. Historická památka bude znovu hostit přehlídku klasické hudby.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz