Chopin klavíristy Jana Simona zahájí Litomyšl

Search
Close this search box.

11.6.2010 Právo str. 14 Kultura (VLA)
Dnešní koncert pražských rozhlasových symfoniků zahájí na druhém zámeckém nádvoří 52. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Zazní také Chopinův Druhý klavírní koncert se sólistou Janem Simonem.
V sobotu vystoupí houslista Pavel Šporcl s romským souborem Romano stilo a balet Národního divadla v Praze spolu s Hradišťanem uvedou v neděli komponovaný projekt Ej lásko v choreografii Petra Zusky.
Do 5. července uvidí Litomyšl celkem 20 titulů ve 28 pořadech. „Zájem publika je obrovský, a tak některé pořady uvedeme dvakrát," říká ředitel festivalu Jan Pykna. To platí o Šporclově koncertu, dále o baletu Labutí jezero, muzikálovém Koncertu na přání a Kouzelné flétně opery brněnského Národního divadla.
Druhému nejstaršímu festivalu u nás se nevyhnula malá změna, a proto místo nemocného Bořivoje Navrátila vystoupí v úterý v sále zámku ve Vita Caroli Vladimír Čech. Operní a baletní inscenace přiveze ND Praha, Státní opera i ND Brno. Je smutné, že jediná Smetanova opera na festivalu je Prodaná nevěsta v již uvedené inscenaci pražského ND.
„Výběr je velice malý a pro naše podmínky také nelze použít všechno," konstatuje o inscenacích Smetanových oper dramaturg Vojtěch Stříteský.
Příští rok tak bude festival dokonce bez Smetanovy opery! Letos však připomene i 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn – přijede i lucemburský orchestr, mnoho děl má za námět život Jana Lucemburského a Karla IV. Hostuje i Česká filharmonie, Mahlera zazpívá s PKF Dagmar Pecková.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz