Co chystá letos „Smetanka“?

Search
Close this search box.

Datum: 05.04.2019, Zdroj: 5plus2, Strana: 23, Autor: PETR BROULÍK, Vytištěno: 820 802, Rubrika: východní čechy, Země: Česká republika

Jeden z největších hudebních festivalů v zemi láká na „rekordní“ počet oper, slavný rockový muzikál a 25 dnů plných setkání s řadou skvělých interpretů.

Celou druhou půlku června a první červencové dny si milovníci nejen vážné hudby vyhrazují v kalendáři na festival Smetanova Litomyšl. Letos se koná už jeho 61. ročník a návštěvníci se mají opravdu na co těšit.

„Při přípravě letošního ročníku jsme si dávali velký pozor na to, abychom jeden, třeba právě ten loňský jubilejní ročník takzvaně nenapálili a neudělali ho obrovským a monumentálním, a snažili jsme se pro ten letošní připravit program, který by byl nejen co do velikosti, ale i do kvality příbuzný tomu předešlému,“ vysvětluje umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

A podle reakcí odborné či hudbymilovné veřejnosti se to zřejmě organizátorům podařilo. Svědčí o tom obrovský zájem o předprodej lístků v první den prodeje, který potěšil organizátory. Leč ani se neobešel bez technických problémů.

„Při prvním dnu a náporu zájemců o vstupenky na počátku března došlo zhruba na dvacet minut k situaci, kdy prodejní systém Ticketportal uvolňoval část již uskutečněných rezervací zpět do prodeje,“ popisuje Tomáš Heinzel ze společnosti Ticketportal, který v Litomyšli osobně dohlížel na chod prodejního systému. V současnosti už lze bez problémů kupovat vstupenky na program, který představí nejlepší české výkonné umělce, uvede řadu zásadních děl českých autorů a zaměří se také na mládež, aby podpořila nové talenty a do hledišť přivedla rodiny s dětmi.

61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 13. června do neděle 7. července 2019. „Letošní ročník nebude v ničem zaostávat za loňským jubilejním. Přinese stejný počet 41 pořadů a trvat bude 25 programových dní,“ prohlásil ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Organizátoři se snaží, aby každý další ročník něčím překonal ten minulý. „Letos se nám třeba podařilo zajistit historicky největší počet představení v atraktivním druhém zámeckém nádvoří litomyšlského zámku, které má i největší kapacitu míst,“ řekl Vojtěch Stříteský. „Ale festival nežije ve světě sportu, kde je třeba stále skákat výše a běhat rychleji. Chceme udržet naše umělecké poslání a rozvíjet je. Perličkou, která se nám podařila, je, že budeme letos hrát na festivalu deset operních titulů.“

Přijedou s nimi všechna tři česká národní divadla, to pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora, brněnské Donizettiho Nápoj lásky, Hry o Marii Bohuslava Martinů a Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky. Ostravské národní divadlo uvede Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče, Pucciniho Triptych a rockovou operu Jesus Christ Superstar.

Známí a populární

Zahraniční produkce z Toronta uvede operu Charlotte českého skladatele Aleše Březiny, na letní scéně v zámku Nové Hrady se odbude česká premiéra inscenace opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770.

Dětem věnovali organizátoři operu Jiřího Temla Kocour v botách. Virtuózními operními áriemi v galakoncertu bezpochyby oslní světová sopranistka Olga Peretyatko, která se stala i tváří letošního ročníku Smetanovy Litomyšle.

Také v koncertní řadě je výběr bohatý. Česká filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou nabídne Smetanův Pražský karneval, Čajkovského Houslový koncert D dur, Janáčkova Tarase Bulbu a Dvořákovu Svatou Ludmilu. Přijede Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského z Moskvy se svým šéfdirigentem Vladimirem Fedosejevem,

Organizátoři neopomíjejí vynikající či populární interprety. Magdalena Kožená vystoupí spolu s Collegiem 1704 – Prague Baroque Orchestra Václava Lukse v projektu Il giardino dei sospiri. Populární Adam Plachetka připravil recitál s výběrem skladeb Georga Friedricha Händela. Ve varhanním koncertu zazní cyklus Faust jubilanta Petra Ebena.

Emil Viklický se svým triem a recitátory provedou i melodram Tajemství člověka na texty Václava Havla. Prvky jazzu, tance a hlavně strhující world music nabídne vystoupení Idy Kelarové a jejího souboru romských zpěváčků Čhavorenge za doprovodu hudebníků České filharmonie pod názvem Hej Romale! A že se u vážné hudby dá i velmi dobře pobavit, dokážou dva populární klavíristé Ondřej Brousek a Ondřej Gregor Brzobohatý v Koncertu na přání.

***

Lístky na festival

Jen během první hodiny po spuštění pokladen se prodalo 3427 vstupenek. Největší zájem byl o slavnostní zahajovací koncert, Koncert na přání – 3 FREEMAN SHOW, Jesus Christ Superstar a Tango na cestách. Přesto vstupenky na řadu představení stále jsou. Neúspěšným zájemcům o lístky organizátoři doporučují využít takzvaného „hlídacího psa“, který automaticky přiřazuje uvolněné rezervace čekatelům v pořadí.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz