Debney, Scott. Do Litomyšle dorazí i kus Hollywoodu

Search
Close this search box.

1.6.2015    Mladá fronta DNES    str. 4   Kraj Pardubický David Půlpán      

LITOMYŠL Organizátoři Smetanovy Litomyšle zatím červený koberec neshánějí. Ale mohli by.

 

Na mezinárodní operní festival přiletí z Los Angeles dvě celkem důležité postavy Hollywoodu. Autor hudby k filmům Umučení Krista či Iron Man 2 John Debney a Lisbeth Scott, která nazpívala vokály například k filmům Mnichov, Království nebeské, Avatar, Transformers, ale i k sérii Shrek nebo k seriálu True Blood.

            „Červený koberec by využili asi v Karlových Varech, jsme seriózní festival, věříme, že připravíme divákům skvělý zážitek z koncertu,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Stříteský. John Debney autorsky provede 21. června na druhém nádvoří zámku své oratorium The Passion of the Christ Symphony, napsané podle hudby k filmu Umučení Krista. Na akci se představí také sólisté opery Národního divadla Spolu s ním na pozvání festivalu z Los Angeles přiletí i jeho manželka a hráč na etnické dechové nástroje Pedro Eustache. Do Litomyšle dorazí i Lisbeth Scott. Tato mezzosopranistka je mimochodem i autorka libreta tohoto oratoria.

            V koncertu se dále představí sólisté opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Aleš Briscein. Chorální pasáže bude zpívat Český filharmonický sbor Brno, který připraví sbormistr Petr Fiala a dílo provede Filharmonie Brno.

            Za nákladným a komplikovaným projektem stojí umělecký ředitel Stříteský.

Hlavní roli bude hrát hudba z filmu Umučení Krista „Když jsem viděl poprvé Umučení v kině, uvědomoval jsem si, jak strašně silná hudba to je, není to nějaké romantické podbarvení a že by obstála i samostatně. Později jsem zjistil, že před deseti lety skutečně došlo k provedení filmové hudby ve Vatikánu, kde se dočkala patnáctiminutové ovace ve stoje,“ říká umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

            V Litomyšli půjde o třetí evropské provedení tohoto díla. Letos v březnu zaznělo monumentální vokálněinstrumentální dílo v katedrále ve španělské Córdobě.

            John Debney je plodným skladatelem a jeho největší devizou je schopnost kombinace staré školy s různými technikami a styly, včetně starobylé instrumentace a současných prvků. Hudba k filmu Umučení Krista se v jeho tvorbě stala mezníkem – je tak emocionální, že spojila diváky a posluchače a autorovi přinesla nominaci na Oscara.

 

Foto popis| Umučení Krista Film režiséra Mela Gibsona vyvolal ve světě diskusi kvůli naturalistickému zobrazování násilí i kvůli postoji k židovství.

Foto autor| Foto: Archiv

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz