Divadlo

Search
Close this search box.

2.7.2008 A2 kulturní týdeník str. 3 Tipy

Mojžíš

Na druhém zámeckém nádvoří v Litomyšli se ve světové premiéře oratoria Mojžíš, které na objednávku 50. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl složila Sylvie Bodorová, sejdou pěvci Gabriela Beňačková, Ivan Kusnjer a Otokar Klein s herci-recitátory Janem Šťastným a Otakarem Brouskem st.
Na premiéře se podílí také Kühnův dětský sbor, Pražský filharmonický sbor, Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK a Markéta Mazourová, hráčka na bicí nástroje. Textově vychází oratorium ze Starého zákona a Bible kralické. V Litomyšli není Bodorová nováček. Například před šesti lety se tu představila s biblickým oratoriem Juda Maccabeus, které v premiéře tentýž rok uvedl jeho objednavatel Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v Chrámu svatého Víta. Oratorium Mojžíš uvádí festival Smetanova Litomyšl na druhém zámeckém nádvoří 3. 7. ve 21.00.

Letní Kašpar v Celetné

Ačkoliv divadelní spolek Kašpar ústy svého ředitele Jakuba Špalka původně avizoval, že letos v létě z důvodu nedostatku finančních prostředků nebude hrát, nakonec přece jen svůj letní divadelní program zachoval.
Na červenec nasadil "malá večerní představení" norway.today od Igora Bauersimy a To nemá chybu Davida Ivese. Na program vrátil také loňský letní speciál Rozmarné léto podle klasiky Vladislava Vančury s Janem Potměšilem nebo Miroslavem Hanušem v roli plovárenského mistra Antonína Důry. V srpnu se k Rozmarnému létu přidají Smíšené dvouhry a předloňský letní klasický speciál Cyrano s Martinem Hofmannem v titulní roli. Ačkoliv tedy letos diváky – zřejmě z pochopitelných finančních důvodů – čekají jen reprízy a žádná letní novinka, je dobře, že Kašpar své divadelní léto ustál. Letní divadelní Praha by bez něj byla nejen chudší, ale také zase o trochu víc komerčnější. Letní sezona v Divadle v Celetné (Celetná 17, Praha 1) začíná v úterý 8. 7. v 19.30 a pokračuje až do středy 27. 8.

Vše o mužích

Téměř do roka a do dne od premiéry inscenace hry Vše o ženách chorvatského dramatika Mira Gavrana uvádí Studio Dva mužský pandán Vše o mužích. Zatímco v první, ženské inscenaci si v režii Jany Janěkové zahrály Jitka Schneiderová, Anna Šišková a Jana Krausová, v mužské inscenaci pod vedením téže režisérky hrají Maroš Kramár, Filip Blažek a Michal Slaný. Miro Gavran není na domácích jevištích neznámý. Národní divadlo Brno uvedlo před třemi lety jeho hru Lásky George Washingtona, Horácké divadlo v Jihlavě hru Básník a královna. Vše o ženách režírovala Janěková i ve Slezském divadle v Opavě a před dvěma lety hru nastudoval například také inscenační tým Středočeského divadla v Kladně.
Vše o mužích však má českou premiéru.
Jestli nová inscenace dosáhne vyšší mety než být letním spotřebním zbožím, uvidíme 8. 7. ve 20.30 v rámci Metropolitního léta hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad v Praze 2.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz