Diváky bavil Šporcl a cimbálovka

Search
Close this search box.

14.6.2010 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický Stanislava Králová Jaroslav Hubený
Sobotní program Smetanovy Litomyšle obstaral houslista Šporcl s cikánskou kapelou. Výtvarná Litomyšl nabídla výstavu Theodora Pištěka a ilustrátorku knihy o Lucemburcích

LITOMYŠL Zatímco loni se hudební festival Smetanova Litomyšl potýkal s deštěm, letos si mohou návštěvníci slunné počasí pochvalovat. Koncert Pavla Šporcla, který vystoupil s cikánskou skupinou Romano Stilo, rozehřál diváky snad ještě víc než tropické teploty.
Šporcl se vynořil z publika a Bachovou skladbou zval na podium celou skupinu. Ta se za zvuků houslí usadila za své nástroje a začal koncert, který se odehrával ve více než svižném tempu.
„Dlouho jsem si myslel, že hraju hodně rychle. Teď, když spolupracuji s těmito výtečnými muzikanty, vím, že hraji jen rychle," řekl houslový virtuoz Šporcl.
Společně přednesli melodie slovenských, maďarských, rumunských, ale především cikánských lidových písní, které se prolínaly s originálními úpravami slavných melodií klasické hudby, například s Chačaturjanůvým Šavlovým tancem. Zatímco v první polovině byl Šporcl oblečen ve společenské košili, ve druhé půli dal přednost svému tradičnímu šátku. Hudbymilovné publikum několikrát ocenil. „Jste báječné publikum," vzkázal společně s bratislavskou skupinou do hlediště. Diváky odměnil třemi přídavky.
Šporcl si odpolední koncert Gipsy way zopakoval s cikánskou cimbálovkou ještě večer. Ten od patnácti hodin byl totiž kvůli velkému zájmu o lístky zařazen navíc jako přídavek. Proto ani tropické počasí nezabránilo šťastným majitelům vstupenek, aby obsadili všechna místa.
Nejen hudbou však žije Smetanova Litomyšl. Její mladší odnož -Výtvarná Litomyšl už také představila své výstavy.
V galerii Zdeněk Sklenář se koná výstava Putování Čínou. Výstava ke 100. výročí narození malíře Zdeňka Sklenáře je speciální verzí expozice Zdeněk Sklenář Opičí král, která proběhla v květnu v českém pavilonu na úvod světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji. Do Číny se Opičí král vrátí na závěr Expa.
V domě U Rytířů vystavuje česká malířka žijící v Lucembursku Iva Mrázková. Jedním z hlavních témat 52. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl je totiž oslava 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn. A Mrázková je autorkou ilustrací ke knize o Janu Lucemburském. „Myslím, že jsme se o něm neučili v tom nejlepším světle. Když jsem ilustrovala knihu, dostala jsem o něm spoustu materiálu. Už ho nevidím jako panovníka, který jezdil na koni po bitvách. Podle mého je nedostatečně doceněný za to, co udělal pro svého syna Karla IV., aby mohl dosednout na císařský trůn," řekla Mrázková. Druhou částí její výstavy jsou interaktivní plastiky, symbolizující propojování. V sálech bývalého zámeckého pivovaru otevřel v pátek svou výstavu s názvem Theodor Pištěk v prostorách Josefa Pleskota samotný autor. Návštěvníci zhlédnou výběr z malířského a kreslířského díla umělce. „Nabídky na vytváření kostýmů přicházejí, ale už patnáct let je odmítám," říká sedmasedmdesátiletý držitel Oscara za kostýmy k Formanovu filmu Amadeus.

PROGRAM Týdenní program Smetanovy Litomyšle

úterý 15. června Vita Caroli Hudebně-literární pořad s četbou ze životopisu Karla IV. Audienční sál Státního zámku 19.30 hodin středa 16. června Jaroslav Křička: OGAŘI Smetanův dům, 18.00 hodin čtvrtek 17. června Joel Bros: SOUS LES TOITS DE PARIS Smetanův dům, 20.00 hodin Wolfgang Amadeus Mozart: KOUZELNÁ FLÉTNA II. zámecké nádvoří, 21.00 hodin pátek 18. června Wolfgang Amadeus Mozart: KOUZELNÁ FLÉTNA II. zámecké nádvoří, 21.00 hodin sobota 19. června Antonín Dvořák: SVATEBNÍ KOŠILE II. zámecké nádvoří, 21.00 hodin neděle 20. června Jiří Pavlica: MISSA BREVIS Známá Pavlicova Mše jako doprovod tradiční bohoslužby celebrované Tomášem Halíkem. II. zámecké nádvoří, 10.15 hodin Česká filharmonie – VIVAT OFFENBACH!
II. zámecké nádvoří, 19.00 hodin

Zdroj: web Smetanovy Litomyšle

Foto popis| V ostrém tempu. Pavel Šporcl zahrál s cimbálovkou z Bratislavy Romano Stilo – klasiku i lidové melodie.
Foto autor| Foto: František Renza, archiv SL

Foto popis| Program slavnostního otevření festivalu začalo dílo rodáka Bedřich Smetany a zakončilo Te Deum Antonína Dvořáka.
Foto popis| Smetanka táhne. Bez ohledu na tropické počasí praskalo zámecké hlediště v pátek i sobotu „ve zdech".
Foto popis| Pištěk neznámý. Držitel Oscara za kostýmy k filmu Theodor Pištěk se představil se svou svébytnou výtvarnou tvorbou.
Foto autor| 3xfoto: Michal Klíma, MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz