Dnes startuje Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl

14.6.2012 ČRo Pardubice str. 4 13:00 Události regionu 

 

Pavla PILAŘOVÁ, redaktorka
——————–
Slavnostní koncert zahájí dnes v osm hodin večer 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Zazní na něm také nejslavnější klavírní koncert na světě – Čajkovského b moll. Jak uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský, publikum uslyší velké hity i v následujících dnech.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, dramaturg festivalu
——————–
Tady skutečně zazní tolik světově proslulých evergreenů, šlágrů klasické hudby od Čajkovského klavírního koncertu po Beethovenu Osudovou přes Kartinky Modesta Petroviče Musorgského v obou zněních – v klavírním originálu i v orchestrální úpravě Maurice Ravela. Hudba, která bude znít letošním festivalem, je schopná vykouzlit úsměvy na tvářích lidí.

Pavla PILAŘOVÁ, redaktorka
——————–
Zároveň s operním festivalem začíná i Smetanova výtvarná Litomyšl. Ta zahajuje taky dnes a to v 17 hodin slavnostní vernisáží výstavy fotografií Oldřicha Škáchy pod názvem Havel navždy. Je umístěna v prostorách Zámeckého pivovaru. Ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle Pavel Chalupa k tomu dodává.

Pavel CHALUPA, ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle
——————–
Chtěli jsme připomenout Václava Havla, protože Václav Havel měl Litomyšl rád. A valstně na zámku, kde se ta výstava bude konat, tak proběhlo takové to památné setkání prezidentů, které on inicioval. Škácha nebyl žádný oficiální fotograf prezidenta. Škácha byl fotograf Václava Havla, proto diváci uvidí Václava Havla v zákulisí takového, jakého si možná přejí uchovat v paměti – usměvavého a šťastného.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz