Dnešním dnem začíná svátek hudby. Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

9.6.2016    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko PETR ŠILAR   

Hudební festival začíná 9. června a končí 3. července. Během pětadvaceti dní diváci zhlédnou pětatřicet pořadů.

Litomyšl – V České republice není příliš mnoho známějších hudebních festivalů zaměřených na klasickou hudbu, než je Smetanova Litomyšl. Je také druhým nejstarším operním festivalem. První koncert dirigoval Rafael Kubelík v červnu roku 1946.

            Na pódiu se střídají pravidelně umělci zvučných jmen a světově uznávané orchestry. „Samozřejmě letos vystoupí také řada zahraničních umělců, stejně jako v dramaturgii figuruje široká plejáda zahraničních skladatelů, ale česká hudba má vždy dominantní místo,“ připomněl dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

            Pestrý program nabízí hudební díla klasická, ale organizátoři se nebojí sáhnout i po moderních zpracování klasiky nebo zcela nových programech. Málokdo by například spojoval operní festival se jmény jako Vojtěch Dyk, Aneta Langerová nebo Čechomor.

            Představení pro mládež je zase doplněna o soutěž o chytrý telefon. Na své si tak přijde široké spektrum milovníků hudby. Bonusem festivalu je samozřejmě místo konání, kterým je ve většině případů litomyšlský zámek. Festival však mohou navštívit lidé i ve Svitavách nebo v Nových Hradech.

 

PREZIDENTI

 

Festival se tradičně koná pod záštitou prezidenta republiky. Pravidelným návštěvníkem je také Václav Klaus, který má v plánu návštěvu Litomyšle i v tomto roce. Aktuální ročník Smetanovy Litomyšle přináší jednu novinku. Čestnou funkci prezidenta festivalu. Tím se stal dlouholetý generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. Ten by měl pomoci s posilováním finanční stability, marketingem a šířením dobrého jména festivalu.

            „Za prvé bych chtěl tematicky a myšlenkově do budoucna více propojit hudební a výtvarnou část Smetanovy Litomyšle, a za druhé bych rád využil digitální možnosti pro šíření hodnot, která na Smetanově Litomyšli vznikají, i v další části roku,“ podělil se Pavel Kysilka o své plány do budoucna. O lístky na jednotlivá představení je mimořádný zájem od prvních minut zahájení prodeje. Sehnat se však dají na některé pořady ještě nyní. Zájemci by si však měli pospíšit. Vybrané pořady bude také vysílat Česká televize a ochuzeni nebudou ani příznivci rozhlasového vysílání.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

Festival Smetanova Litomyšl míří také na sociální sítě a pro příznivce těchto technologií chystá zajímavé soutěže.

            Veškeré informace o festivalu jsou k dispozici na webových stránkách a velmi užitečná je i aplikace pro chytré telefony a tablety.

            Hudební část doprovodí také v letošním roce Smetanova výtvarná Litomyšl.

Ta letos nabízí více než dvacet výstav v galeriích i v improvizovaných prostorách. Zahajovací koncert festivalu se koná 9. června ve 20 hodin. Mimo jiné se na něm představí světoznámý klavírista Ivo Kahánek.

 

***

 

Číslo dne 58 Letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl je celkově padesátým osmým. Návštěvníci se můžou těšit na bezmála měsíc zážitků.

 

Výběr z programu

 

Slavnostní zahajovací koncert Čtvrtek 9. června, 20.00 hodin, zámecké nádvoří. A. Dvořák: Čert a Káča Sobota 11. června, 17.00 hodin, zámecké nádvoří. L. Bernstein: Mass Neděle 12. června, 21.00 hodin, zámecké nádvoří. B. Smetana: Braniboři v Čechách Sobota 18. června, 21.00 hodin, zámecké nádvoří. G. Mahler: Symfonie tisíců Neděle 19. června, 19.30

 

hodin, zámecké nádvoří. Aneta Langerová: Na radosti Pondělí 20. června, 21.00 hodin, zámecké nádvoří. Hvězdy operního nebe: Celine Byrne, Gaston Rivero Sobota 25. června, 20.00 hodin, zámecké nádvoří. Koncert na přání: Čechomor: Proměny Pondělí 27. června, úterý 28. června, 20.30 hodin, zámecké nádvoří. Velké finále Neděle 3. července, 19.30 hodin, zámecké nádvoří.

 

Foto popis| PLNÉ HLEDIŠTĚ. Zahajovací koncert, stejně jako většina pořadů Smetanovy Litomyšle, je beznadějně vyprodán. Vstupenky na některá představení jsou však stále k dispozici.

Foto autor| Foto: Deník/ Petr Šilar

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz