„Do Rudolfina půjdeme pěšky“

Search
Close this search box.

 

16.6.2011 Lidové noviny str. 9 Kultura
JINDŘICH BÁLEK

 

Letošní 100. výročí úmrtí Gustava Mahlera láká do střední Evropy mnoho milovníků jeho hudby a doufejme, že jim mahlerovská místa připraví atmosféru, která je nezklame.
Kvůli stávce dnes půjdou všichni hráči amerického mládežnického orchestru do Rudolfina z hotelu na Smíchově pěšky, ale jejich dirigent Zander to bere s humorem: „Dvořák a Mahler chodili pěšky úplně všude…" Tradice mládežnických orchestrů v Americe je pozoruhodná a řadě prestižních orchestrů zajišťuje přísun nejlepších muzikantů. Tentokrát se v České republice představí orchestr se sídlem v Bostonu, který spadá pod nejstarší americkou hudební školu New England Conservatory. Přijíždějí s Benjaminem Zanderem, dvaasedmdesátiletým charismatickým dirigentem, kterého proslavily nahrávky doplněné podrobným rozborem prováděných skladeb.
Na svém zájezdu střídá mladý orchestr Dvořákovu Novosvětskou, která v jejich podání zazní zítra na Smetanově Litomyšli a v neděli v Bratislavě, a Mahlerovu Devátou. Tu považují za stěžejní dílo zájezdu, který vnímají téměř jako svatou pouť po mahlerovských místech. Mahlera hrají dnes od 19:30 ve Dvořákově síni, v pondělí 20. 6. v Jihlavě a ve středu ve vídeňském Musikvereinu. „Je nesmírně náročné s tak mladými hudebníky Mahlerovu Devátou studovat, ale jejich nasazení a schopnost se dílu zcela odevzdat nemá obdoby," popisuje Zander průběh zkoušek. Téměř s náboženským zanícením popisuje také hru mladého čínského klavíristy Georgea Li, který vystoupí v první polovině v Beethovenově 4. klavírním koncertu. Že by další Lang Lang?

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz