Information About Ticket Refunds

Search
Close this search box.

V důsledku restriktivních opatření proti šíření koronavirové nákazy je nucena řada pořadatelů rušit letošní kulturní akce. 63. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se však konat bude.

Velmi nám záleží na tom, aby návštěva festivalu byla co nejbezpečnější. Pokud byste se před návštěvou pořadu necítili dobře, neriskujte prosím nakažení ostatních. Abyste nemuseli litovat ztraceného vstupného, vrátíme Vám je. Prožíváme společně mimořádné období, věříme, že toho nezneužijete. S požadavkem na vrácení vstupného se nejpozději v den konání pořadu obraťte na naše festivalové centrum, tel. 461 616 070, nebo postupujte podle pokynů níže.

Děkujeme za ohleduplnost a těšíme se společně s Vámi na zážitek účasti na „živých“ koncertech.

Vaši pořadatelé Smetanovy Litomyšle

If less than 20 minutes of a planned performance takes place because of a bad weather or other unpredictable matter, ticket holders have the right to receive a refund for the full price of their ticket.

Tickets were purchased at the Sales Point (after or without previous reservation)

Tickets can be refunded only at the place of purchase.

Tickets purchased at the advanced sales office of Smetana’s Litomyšl (the Festival Center)

Only tickets that have been purchased at the advanced sales office of Smetana’s Litomyšl can be returned there.

Tickets paid for electronically via the internet or phone

Ticket fees that were paid electronically (bank account transfer, by card via a payment gate) as part of an online transaction are reimbursed by an automatic refund transaction to the bank account that was used for the original payment.

If you’re uncertain about anything, please send your questions to the following email address: tickets@smetanovalitomysl.cz, or called tel. 461 616 070 or 602 457 338.

Michaela Holásková

festivalové centrum
461 616 070
tickets@smetanovalitomysl.cz

General partner

Sign up for our newsletter
(in Czech):

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz