Faust i Havel letos v Litomyšli

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 10.06.2019 , Zdroj: Týdeník Rozhlas , Strana: 9 , Autor: Jindřich Bálek , Vytištěno: 14 500 , Rubrika: Nalaďte si , Země: Česko

Jednašedesátý ročník Smetanovy Litomyšli startuje už ve čtvrtek 13. června. Český rozhlas Vltava z festivalu pořídí několik záznamů, v přímém přenosu pak do Litomyšle pozve v neděli 23. června, kdy odvysílá oratorium Hectora Berlioze Faustovo prokletí. Přenosu bude od 19.00 předcházet rozhlasová pohlednice z historie proslulého festivalu.

Zprostředkovat atmosféru Smetanovy Litomyšle po rozhlasových vlnách se dá jenom částečně. A to, co je největším kouzlem festivalu, zámek a koncerty pod širým nebem, snadno ohrozí vysílání. Operní představení si bez celkového dojmu těžko představit, ale letos se nabídl jiný naprosto ideální titul: Faustovo prokletí. Toto oratorium Hectora Berlioze se někdy uvádí také scénicky, ale je určeno pro koncertní provedení a takto zazní v neděli 23. června také na zámeckém nádvoří a v přímém přenosu na vlnách stanice Vltava.

DRAMATICKÁ LEGENDA

Jde o další projekt k berliozovskému výročí, podobně výrazný, jako skladatelovo Te Deum na Pražském jaru. Autor nazval Faustovo prokletí „dramatickou legendou“ a v duchu romantiků si dal záležet na efektní závěrečné jízdě do pekla. Ale na druhou stranu – obě árie Markétky, zejména ta druhá s doprovodem hoboje, patří k tomu nejlyričtějšímu, co skladatel pro hudební divadlo vytvořil. Jeho zpívaná francouzština má někdy šansonovou lehkost, jinde překvapí dramatickými kontrasty.

Smetanova Litomyšl jako operní festival vždy hledí na pěvecké obsazení, a tak očekáváme trojici zahraničních sólistů, sopranistku Isabelle Cals, tenoristu Jeana-Noela Brienda a barytonistu Pierra-Yvese Pruvota. A také Český filharmonický sbor Brno, který hostuje u desítek světových orchestrů v úctyhodném repertoáru. Stejně podstatné je, že Faustovo prokletí na Vltavě symbolicky uzavírá sérii pozoruhodných koncertů Filharmonie Brno s jejich šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem.

TAJEMSTVÍ ČLOVĚKA

Dále můžeme předeslat, že Vltava na festivalu zaznamenává také Bachovy Goldbergovské variace ve známé úpravě Dmitrije Sitkoveckého, které zde 19. června provedou Roman Patočka, Jakub Fišer a Jiří Bárta. A do třetice vznikne snímek z večera 1. července v Zámecké jízdárně. Má název Tajemství člověka a potkají se tu texty Václava Havla s triem Emila Viklického. Není to náhoda, protože voskové Srdce pro Václava Havla je důstojně umístěno ve sklepení zámku jako součást expozice soch Olbrama Zoubka.

Nemusíme dodávat, že program je daleko pestřejší, což se jistě odrazí alespoň v publicistických pořadech, recenzích a reflexích. Každý rok je možné se ptát, jak se daří Bedřichu Smetanovi v dnešních českých operních domech – ve skladatelově rodišti nikdy nešlo jen o povinnou úctu, ale o zajímavou a živou tradici.

Je dobře, že Česká filharmonie se na úvodní dvojici koncertů představí 13. a 14. června s Jakubem Hrůšou a Smetanovým Pražským karnevalem (zahajovací koncert, jinak s Janáčkem a Čajkovským, přenáší Česká televize), a na svém druhém koncertu znovu připomene Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila. A někteří členové se pak na festival vrátí s Idou Kelarovou a sborem romských dětí Čhavorenge, to bude 30. června.

ZAŽÍT LITOMYŠL

Není důvod vyjmenovávat dalších víc jak dvacet festivalových programů. Litomyšl je potřeba zažít jako celek, protože málokde jinde se česká historie 19. století a historie kulturní obnovy této země v posledních desetiletích potkává tak zajímavě jako tady. Svědčí o tom nejen Smetanův dům a rodný byt v bývalém zámeckém pivovaru, ale desítky míst, na kterých je prostě vidět, že se o ně se zájmem pečuje. Je to také ideální místo pro setkávání na prahu léta a po náročné sezoně, mimo jiné pro Tomáše Halíka, dalšího pravidelného hosta, který tu bude 30. června letos opět celebrovat děkovnou bohoslužbu. Jako hudební doprovod v opraveném piaristickém chrámu tentokrát zazní Missa brevis Jiřího Pavlici.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz