Festival otevřel prezident

Search
Close this search box.

15.6.2009 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický ZUZANA DOUŠOVÁ
Letošní Smetanovu Litomyšl zahájil v pátek Václav Klaus. Diváky chránila před deštěm střecha

Litomyšl – "Tímto zahajuji letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl," řekl prezident Václav Klaus a zahájil více než tři týdny dlouhý festival vážné hudby, který začal v pátek. "Festival je druhým nejstarším festivalem vážné hudby po Pražském jaru a já jsem rád, že jeho konání nezabránila ani finanční krize," řekl Klaus.
Letos je totiž přehlídka navzdory ekonomické krizi nejrozsáhlejší ve své historii. Po 26 dnů nabídne 30 komorních, operních i koncertních pořadů.
Pak už se druhým zámeckým nádvořím rozeznělo první vystoupení festivalu – Haydnův Koncert pro trubku a orchestr v podání symfonického orchestru Českého rozhlasu. "Atmosféra byla opravdu slavnostní. Státní hymna, která přivítala prezidenta, byla velice dobře zahraná a následující koncert byl opravdovým zážitkem," řekla Alena Slováčková, která na představení přijela z Prahy.
Za dirigentským pultem rozhlasových symfoniků z Prahy stanul Ondrej Lenárd. V Haydnově Koncertu pro trubku se v sólových partech představil sólista Ole Edvard Antonsen, poté s velkým ohlasem zazněla Italská symfonie Mendelssohna-Bartholdyho. Před deštěm, který do Litomyšle dorazil po deváté hodině v druhé polovině představení, byli diváci v hledišti schovaní pod nainstalovanou střechou. "Sice se výrazně ochladilo, ale naštěstí dovnitř nepršelo, a tak se to dalo vydržet," řekla Slováčková. Letos má festival podtitul Europa Musicalis a 28. června se uskuteční koncert, v rámci něhož bude symbolicky předána štafeta doprovodných kulturních akcí českého předsednictví EU Švédsku.
Přehlídka nabízí několik premiér, například oratorium Orbis Pictus Zuzany Lapčíkové, Smetanovu operu Dalibor, pořad pro děti Studánko, Rubínko Jiřího Pavlici a Bernsteinovu Kadiš. Publikum se také může těšit na uznávané pěvkyně – mezzosopranistku Magdalenu Koženou, interpretku Mozartových oper Annettu Dashovou a Susanne Rydénovou.
"Zájemci ještě mohou sehnat lístky na zajímavá představení. Mezi nimi třeba na 23. června na Orbis pictus Zuzany Lapčíkové, na Dalibora 3. a 4. července nebo na závěrečný koncert," řekla za organizátory Eva Piknová.

Foto popis| SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ. Na úvod prvního koncertu zněla na litomyšlském zámku státní hymna.
Foto autor| FOTO:MAFA – RADEK KALHOUS

O autorovi| ZUZANA DOUŠOVÁ, s využitím agentury ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz