Festival přinese unikáty

12.2.2007 Svitavský deník str. 10 Svitavsko Iveta Nádvorníková12.2.2007 Svitavský deník str. 10 Svitavsko Iveta Nádvorníková

Sopranistka Eva Urbanová oslaví v Litomyšli významné výročí

Litomyšl – Přípravy na 49. ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl jsou v plném proudu. Pořadatelé již mají hotový předběžný program mezinárodní hudební akce. Na papíře je již také doprovodná Smetanova výtvarná Litomyšl.

Premiéry a pohádky

Letos je festival věnovaný dětem. "Nabídneme jim asi sedm představení. Zařadili jsme do programu pohádkové opery. Na koncertě na přání zazní melodie z pohádek, seriálů a večerníčků," uvedl Vojtěch Stříteský, umělecký ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.
Na diváky čekají tři premiéry. Operu Hubička Bedřicha Smetany v Litomyšli natočí Česká televize. Duchovní slovenskou operu Kristův dotyk uvedou umělci v Mezinárodní den hudby v Chrudimi. Na objednávku festivalu nacvičili tanečníci Hradišťanu baletní pásmo Kytice od poličského rodáka Bohuslava Martinů.
Festival Smetanova Litomyšl zahájí galakoncert Evy Urbanové. "Slavná sopranistka oslaví v Litomyšli dvacet let umělecké kariéry," říká Vojtěch Stříteský.
Milovníci vážné hudby se mohou těšit na operu Giacoma Pucciniho Manon Lescaut. Jedná se o festivalovou premiéru tohoto díla. Po patnácti letech se do Litomyšle vrací Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a po sedmi letech Carmina Burana Carla Orffa.

Záštita asijského krále

Neméně zajímavý program nabídne také Smetanova výtvarná Litomyšl. "Letos si připomínáme padesát let od úmrtí českého výtvarníka Františka Kupky. Vystavíme unikátní soubor 105 originálů – fascinujících tušových maleb a kreseb, zobrazujících vývoj lidstva od jeho počátku do konce devatenáctého století. Český malíř jimi před sto lety doprovodil knihu francouzského historika Člověk a země," sdělil Jan Pikna, ředitel festivalu. Půjde o první prezentaci tohoto souboru v Čechách. Litomyšlská výstava se koná pod záštitou Jeho Veličenstva Norodoma Sihamoni, krále Kambodže.
V Galerii Kubík zhlédnou návštěvníci snímky fotografů a přátel Josefa Sudka a Jiřího Tomana. V Klášterních zahradách představí ochutnávku svého díla Jasan Zoubek, syn slavného Olbrama.
Festivaloví hosté rovněž uvidí unikátní oponu, kterou namaloval pro poříčskou orlovnu čtyřiadvacetiletý Václav Boštík. Pořadatelé ji umístí do patra zámku společně s dalšími obrazy z malířovy rané tvorby.

Foto popis| Dva hlavní muži festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna (vpravo) a Vojtěch Stříteský.
Foto autor| Foto: Erik Kluka
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz