Festival: po klasice dnes Queen

Search
Close this search box.

 

13.6.2011 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický
Stanislava Králová

 

Druhý nejvýznamnější hudební festival v zemi Smetanova Litomyšl nabídl v premiéře netradiční taneční show. Dnes zazní rockové kapely.

LITOMYŠL Tisíce lidí se již od pátku sjíždějí do Litomyšle na největší hudební svátek ve východních Čechách, který potrvá přes tři týdny. Kromě oper a symfonií nabídne i tanec či rockovou klasiku. Na některá představení jsou k mání vstupenky i za poloviční ceny.
Festival Smetanova Litomyšl otevřel v pátek večer symbolicky kantátou rodáka Bedřich Smetany Česká píseň a o víkendu nabídl mimořádný hudebně-taneční projekt Písně tance a lásky. „Premiéru jsme si objednali přímo pro festival," řekla mluvčí Smetanovy Litomyšle Eva Piknová.
Čtyři klavíry a bicí zněly na texty římského básníka Catulla, které zhudebnil Carl Orff. Přednesl je mimo jiné slavný tenorista Jaroslav Březina. Také druhá část koncertu se nesla v milostných tónech. Svatby Igora Stravinského choreograficky doprovodil taneční soubor Hradišťan.
Dnes operní festival potěší i rockery. „V pondělí jsme zařadili Koncert na přání. V něm se mohou návštěvníci těšit na písně rockových skupin Queen, Deep Purple, U2 a Rolling Stones," řekla Piknová.
Kromě hudební části Smetanovy Litomyšle začala také výtvarná část festivalu. V pátek ji v sálech zámeckého pivovaru otevřela vernisáž souboru kreseb Bohuslava Reynka nazvaná Mezi nebem a zemí za přítomnosti dvou básníkových synů. „Reynek se vyhýbal všemu, co souviselo s civilizací, byl to takový popírač nevyhnutelného rozvoje," řekl kurátor výstavy Pavel Chalupa.
Exkluzivní soubor kreseb umělce z Vysočiny mohou lidé navštívit denně od 10 do 18 hodin, ve dnech konání koncertů do jejich začátku.

» Více z festivalu na str. B3

Foto popis| Festival i tančil Ve víkendovém programu vyniklo vystoupení Písně a tance lásky s tanečním souborem Hradišťan.
Foto autor| Foto: Radek Kalhous, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz