Festival slaví. Šedesátý ročník i vznik státu

Search
Close this search box.

23.2.2018    Lidové noviny    str. 1   Smetonova Litomyšl

23.2.2018    Mladá fronta DNES    str. 1   Příloha – Smetanova Litomyšl

Národní festival Smetanova Litomyšl jubiluje. A nabízí skutečné klenoty české i světové hudební produkce.

Přehlídka spojila síly s elitními umělci České republiky. „Už loni jsme se vrátili k užívání titulu národní festival a ve spojení s těmi nejuznávanějšími českými umělci chceme být opravdovou výkladní skříní české kultury,“ konstatoval prezident festivalu Pavel Kysilka. Rezidenčním umělcem, který bude po tři roky vystupovat na Smetanově Litomyšli, se tak stal Adam Plachetka. V rámci letošního programu proto vystoupí hned dvakrát. Na čtyři roky se Litomyšli upsala také Česká filharmonie, nejvýznamnější hudební těleso v Česku. K uzavření partnerství přivedla Českou filharmonii a Smetanovu Litomyšl nejen společná historie, ale především aktuální, velmi aktivní spolupráce.

„Inspiruje nás spolupráce s dramaturgem Vojtěchem Stříteským, nádherné prostředí zámeckého nádvoří s dobrou akustikou, těšíme se však i na samotné město, pozitivně naladěné a vnímavé publikum, vlídné přijetí organizátorů. Do Litomyšle zkrátka jezdíme rádi,“ prohlásil generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Zásadními motivy dramaturgie jubilejního ročníku jsou výjimečné milníky českých dějin, ale stranou nezůstávají ani významná výročí obecně kulturní a skladatelská. „Východiskem bylo nejen připomenout jubileum festivalové, ale samozřejmě též 100. výročí vzniku samostatného československého státu, stejně jako 50. výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy. V plnémíře jsme se programově zaměřili na pokladnici české hudby a její skvosty uvádíme v patřičném kontextu tvorby světové,“ upřesňuje umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Ačkoli hlavní hvězdou bude mexický tenorista Javier Camarena a vystoupí i další zahraniční sólisté a soubory, těžiště vychází zejména z hudby českých autorů provedené nejlepšími domácími interprety. Česká filharmonie bude hrát Smetanu, Janáčka, Dvořáka, Suka a kantátu Český poutník zkomponovanou na objednávku festivalu soudobými českými autory. Pražské Národní divadlo uvede premiéru inscenace Smetanovy Libuše, brněnské Janáčkovu Její pastorkyňu. Smetanovy a Dvořákovy skladby zahraje Pavel Haas Quartet. Janáčkovu Sinfoniettu, ale také Hudbu pro Prahu 1968 Karla Husy společně s „Osudovou“ symfonií Ludwiga van Beethovena provede Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila. Odstartuje nový tříletý cyklus Faustus, v jehož rámci bude na Smetanově Litomyšli 2018 uveden Faust a Markéta Charlese Gounoda a Boitův Mefistofeles. Festivalovou specialitou bude „Den s Haydnem“, připravený Radkem Baborákem, orchestrem Česká Sinfonietta a mezinárodně uznávanými sólisty. Haydnova hudba bude znít skutečně po celý den, koncerty se uskuteční ráno (Symfonie č. 6 D dur „Ráno“), v poledne (Symfonie č. 7 C dur „Poledne“) a večer (mj. také Symfonie č. 8Gdur „Večer“). Jako vždy nabídne Smetanova Litomyšl i program přesahující žánry, s Janáčkovou filharmonií vystoupí písničkář Jaromír Nohavica, s PKF – Prague Philharmonia skupina minus123minut. Pro dětské diváky je připravena opera Maurice Ravela Dítě a kouzla, zpěváci z vybraných dětských sborů Pardubického kraje společně vystoupí v koncertu nazvaném Zpěváčci kraje mého.

Jubilejní Smetanova Litomyšl se bude konat od 14. června do 7. července a přinese čtyřicet představení a koncertů, ale i řadu dalších doprovodných aktivit. Mimo jiné XIV. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle a oblíbené Festivalové zahrady, v nichž se po celou dobu konání festivalu bude poslouchat i muzicírovat, besedovat, soutěžit, aktivně odpočívat při dobré hudbě všech žánrů.

Předprodej vstupenek bude v prodejní síti Ticketportal a online na http://www.smetanovalitomysl.cz zahájen 7. března v 10 hodin, od 28. února však již bude možné přednostně zakoupit vstupenkové balíčky.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz