WEB, Datum: 31.01.2023, Zdroj: denik.cz +1, Autor: Iveta Nádvorníková, Datum importu: 31.01.2023 06:26, Celková návštěvnost: 20 913 932, RU/měsíc: 3 809 380, RU/den: 515 053, Rubrika: Hudba, AVE: 49 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 5,72, Návštěvy za měsíc: 13 800 000
Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch
Obsahové duplicity: 31.01.2023 5:46 – svitavsky.denik.cz
Pořadatelé národního festivalu Smetanova Litomyšl odtajnili ve čtvrtek v pražském Rudolfinu program letošního 65. ročníku. Během osmnácti dní přinese akce 35 pořadů. Hlavní program doplní free zóna Festivalové zahrady a také 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Letos však festival opustí zámecké nádvoří a přestěhuje se do multifunkční haly. Po deseti letech také pořadatelé zřejmě pozvou prezidenta republiky, který tu v minulosti býval častým hostem.
Letošní Smetanova Litomyšl se uskuteční od 15. června do 2. července. Jako téma si dramaturgie tentokrát zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a odrazil se i v umění. „U zrodu tématu byla dohoda na uvedení jedné z nejslavnějších kompozic této doby, Písní z Gurre Arnolda Schönberga,“ vysvětlil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Už podruhé se na programu Smetanovy Litomyšle odrazí plánovaná rekonstrukce zámku. Z důvodu generální opravy se letos bude muset festival obejít bez své hlavní scény, a to zámeckého nádvoří. Jako náhradní prostor pořadatelé zvolili multifunkční halu. „Litomyšl se naštěstí pyšní nejen krásnými památkami, ale také skvělou současnou architekturou. Hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky patří k těm nejzdařilejším realizacím a technicky vyhovuje pro přenesení prakticky kompletní sestavy jeviště a hlediště z nádvoří,“ konstatoval ředitel festivalu Jan Pikna.
Věří, že za pomoci nejlepších scénografů a osvětlovačů promění halu v takřka dokonalou koncertní síň. „Využijeme i okolí haly včetně slavné prvorepublikové plovárny k tomu, abychom vytvořili pro návštěvníky jakýsi areál Světové výstavy a přiblížili tak i prostor ročníkovému tématu,“ vysvětlil ředitel.
Nabitý program
Na festivalu zazní díla autorů z tohoto období, mimo jiné Varhanní symfonie č. 6 od Charlese-Marie Widor nebo Varhanní sonáta č. 1 d moll Alexandre Guilmanta z roku 1874. Diváci se mohou těšit i na Koncert pro housle a orchestr D dur Petra Iljiče Čajkovského z roku 1878. Filharmonie Brno s Dennisem Russellem Daviesem přiveze do Litomyšle Dvořákovu 7. symfonii d moll. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje 8. symfonii G dur od Antonína Dvořáka. Na programu je také Straussova symfonická báseň Tak pravil Zarathustra. V podání Jana Martiníka bude uveden jeden z pokladů české písňové tvorby, a to cyklus Jaroslava Křičky Severní noci.
Dramaturgie zařadila do programu i ukázky operní tvorby z této doby. Návštěvníci litomyšlského festivalu uslyší výběr z oper Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho, přičemž Otello bude Janáčkovou operou Národního divadla Brno uveden scénicky.
Festival Smetanova Litomyšl se věnuje pravidelně tvorbě J. S. Bacha, nejinak tomu bude i letos. Klavírista Martin Kozák uvede kompletní první díl Dobře temperovaného klavíru a v pořadu Bach a Lipsko 1723 ožije 300 let stará historie souboje s jeho souputníky o prestižní místo kantora v kostele sv. Tomáše. Bachova hudba zazní také v koncertu Drážďanského komorního sboru. Duchovní hudbu zastoupí Dvořákova Stabat Mater, koncert Te Deum laudamus Českého filharmonického sboru s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a Mše k poctě sv. Cyrila a Metoděje Michaela Haydna. Stará hudba bude znít v koncertu sopranistky Roberty Mameli a souboru Collegium Marianum i na festivalové stagioně v zámku Nové Hrady. U zámku se uskuteční Pergolesiho opera-buffa Služka paní a Loosova zpěvohra O komínku zedníky laškovně nakřivo postaveném.
Současnou hudbu reprezentuje operní komiks Lukáše Sommera Časoplet a oblíbený Koncert na přání, který bude letos s Adamem Plachetkou, Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Koncert plný překvapení přinese ohlédnutí dramaturga Vojtěch Stříteského za 40 lety na Smetanově Litomyšli. Rodiny s dětmi si užijí hudebně taneční pásmo Bylinky – písničky z hrnečku. Mladí umělci vystoupí i ve finálovém koncertu stipendijního projektu MenART. Smetanova Litomyšl připomene 100. výročí narození Marie Callas uvedením hry Terence McNallyho Mistrovská lekce.
„Uvědomujeme si, že i my jsme prožívali krásné časy, které teď s pandemií, válkou a energetickou krizí končí. Pocit krásných časů si ale vytváříme sami v sobě a Smetanova Litomyšl může být pro něj dobrým důvodem,“ podotkl Pikna. Předprodej vstupenek odstartuje 1. března v 10 hodin.