Festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

27.2.2014    Haló noviny    str. 10   Servis, TV programy (the)  

 

Již od roku 1949 se ve starobylé východočeské Litomyšli – rodišti Bedřicha Smetany – koná festival, jehož hlavní programovou náplní jsou kromě operních inscenací také koncertní provádění oper a další akce určené příslušníkům všech věkových generací.

 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhou nejstarší a největší hudební akcí u nás. Před pětašedesáti lety se na vzniku spolupodílel místní kulturní aktivista Jaromír Metyš. Akce se však mohla v tak rozsáhlé a reprezentativní podobě uskutečňovat díky záštitě a podporám litomyšlského rodáka a smetanovského badatele, akademika Zdeňka Nejedlého.

V posledním období se stal centrem festivalového dění nádherný Státní zámek Litomyšl. V roce 1999 byl zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se tam konají zejména v akusticky dokonalém druhém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením. Další programy zaznívají také v přilehlém zámeckém audienčním sále, dále v tamním unikátním historickém divadélku a kapli, stejně jako v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně také v dalších vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěvy Smetanovy Litomyšle jsou nejen nevšedním zážitkem. Díky zajímavé dramaturgii se staly i prostředkem k poznávání odkazu díla Bedřicha Smetany i děl dalších tvůrců. Mnohokrát se zde uskutečnily také světové premiéry současných autorů.

Pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana začne letošní ročník Smetanovy Litomyšle 13. června. Během slavnostního galakoncertu zazní v podání souborů a sólistů pražského Národního divadla výběr árií, sborů a scén z oper českých autorů. Budou uvedena také díla Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Josefa Bohuslava Foerstera, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka a Otakara Ostrčila. Mezi sólisty bude též světově uznávaná sopranistka Eva Urbanová. 

Foto popis| Sopranistka Eva Urbanová během Smetanovy Litomyšle 2007

Foto autor| FOTO – archiv Smetanovy Litomyšle/František RENZA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz