Festival „spolkne“ 28 milionů

Search
Close this search box.

5.3.2012 Svitavský deník str. 1 Titulní strana (ik, čtk) 


Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se neobejde bez podpory Pardubického kraje a také města

Litomyšl – Operní festival Smetanova Litomyšl bude mít letos rozpočet dvacet osm milionů korun. Podle organizátorů je stále těžší shánět pro jeho pořádání peníze, a to i přes podporu velkých sponzorů, města Litomyšle nebo Pardubického kraje.

Přispěje i město

Letošní rozpočet je přitom o dva miliony korun nižší než v minulém roce. Financování festivalu se skládá z několika částí. Mezi ně patří pomoc sponzorů nebo dotace z regionálního programu. Generálním sponzorem bude pro letošní rok Česká spořitelna. V posledních letech byla hlavním sponzorem firma Enteria, která na festival přispívá dál, ale už nikoli z pozice generálního sponzora. Podle ředitele festivalu Jana Pikny přispěje pro letošek půl milionem korun. Na pořádání festivalu ze svého rozpočtu přispěje i město Litomyšl nebo Pardubický kraj. Ten letos přidá jeden a půl milionu korun. „Je to největší dotace pro jednotlivou akci v letošním roce. Festival Smetanova Litomyšl má ale velký význam pro celý kraj i republiku," sdělil hejtman Radko Martínek (ČSSD).

Vstupenky

Do rozpočtu z akce by měl významným způsobem přispět rovněž výnos ze vstupného. Podle organizátorů by měl letos činit asi jedenáct milionů korun. Na festival by mělo přijít až dvacet osm tisíc návštěvníků, kteří si poslechnou třicet hudebních vystoupení. Průměrná cena jedné vstupenky je šest set korun, ale dají se sehnat výrazně levnější i dražší vstupenky.
Předprodej vstupenek začíná již ve středu v deset hodin dopoledne. Tradičně je o ně velký boj a letos je program festivalu opět nabitý.
Festival začne 14. června a potrvá do 8. července.

***

Aktuálně

Nad 54. ročníkem Smetanovy Litomyšle 2012 převzal záštitu prezident České republiky Václav Klaus. Jeho zahájení se však pravděpodobně nebude moci zúčastnit. V termínu 13. a 14. června jej totiž čeká dlouhodobě plánovaná zahraniční cesta.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz