Festival zahájila Urbanová

Search
Close this search box.

18.6.2007 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický JAROSLAV POKORNÝ18.6.2007 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický JAROSLAV POKORNÝ

49. SMETANOVA LITOMYŠL. Opera je stále na výsluní. Stovky lidí přijely v pátek do Litomyšle vyslechnout si klasická díla skladatelů 19. století v podání nejlepších interpretů. Zájem byl i o doprovodné výstavy umění.

Litomyšl – Řada dlouhých potlesků ve stoje a volání bravo. Tak v pátek večer odměnili diváci vyprodaného hlediště na litomyšlském zámeckémnádvoří operní pěvkyni Evu Urbanovou, jejíž galakoncert zahájil 49. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Na skvělou předehru ke Smetanově Prodané nevěstě v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který řídil Ondrej Lenárd, navázal Pražský filharmonický sbor známým Proč bychom se netěšili. Za bouřlivého potelesku přišla na jeviště Eva Urbanová s árií Mařenky ze 3. dějství Smetanovy opery.
První polovina téměř tříhodinového koncertu pak pokračovala úryvky ze Smetanova Dalibora a z Dvořákovy Rusalky, kde se v árii prince posluchačům poprvé představil také tenorista Oleg Kulko.
Zatímco první část věnovali umělci opeře české, druhá půle patřila italské. Kromě Mascagnigo Sedláka kavalíra tak zaněly také části z Verdiho Nabucca a Pucciniho Turandot. Po sérii přídavků skončilo symbolicky celé vystoupení proroctvím ze Smetanovy slavnostní opery Libuše. "Už několik let zvu marně pana prezidenta na Libuši do Národního divadla, kdybych věděla, že přijede, zařadila bych toho z opery víc," řekla po vystoupení na adresu Václava Klause v hledišti Urbanová.
Klaus, který celý festival zahájil, vzpomínal na svoji poslední návštěvu z doby, kdy byl premiérem "Tenkrát byla hrozná zima, takže jsme si museli s manželkou půjčovat deku. Pak jsem onemocněl," řekl Klaus.
A vzápětí zavtipkoval: "Díky bohu nastalo globální oteplování, tak dnes něco takového nehrozí."
Významnou součástí festivalu je také doprovodná Smetanova výtvarná Litomyšl. Vernisáže šestice výstav, které se konaly od dvou hodin až do půlnoci, zavedly návštěvníky nejenom do galerijních prostor Litomyšle, ale také do Klášterních zahrad. Největší událostí bylo otevření expozice kreseb Františka Kupky z cyklu Člověk a Země, kterou zahájil dlouholetý ředitel Guggenheimova muzea Thomas Messer. "V Litomyšli jsem úplně poprvé a překvapilo mě, jak je to krásné město," řekl muž, který jako devatenáctiletý odešel z Československa a v cizině se stal legendou moderního umění.

Foto popis| JABLKO BY NEPROPADLO. Zcela zaplněné hlediště nadšených diváků přivítalo umělce, kteří vystoupili na prvním koncertě letošního ročníku operního festivalu.
Foto popis| MAŘENKA I LIBUŠE. Plejádou árií z děl Smetany, Verdiho a Pucinniho otevřela festival operní diva Eva Urbanová.
Foto popis| POD TAKTOVKOU MISTRA. Úvodní páteční koncert Smetanovy Litomyšle dirigoval Ondrej Lenárd.
Foto popis| Vernisáž doprovodné Kupkovy výstavy zahájil Thomas Messer.
Foto autor| VŠECHNA FOTA: FRANTIŠEK RENZA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz