FESTIVALOVÉ OKAMŽIKY

Search
Close this search box.

30.6.2008 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
ÚTERÝ

* Státní opera Praha uvedla podruhé před beznadějně vyprodaným sálem Verdiho operu Nabucco. Dirigentské taktovky se ujal opět Hilary Griffiths, Brit žijící v Německu.
STŘEDA

* Turecký pochod přidává klavírista Fazil Say z Turecka po excelentní interperetaci Gershwinovy Rapsody in Blue. Jeho výkon zdvihl posluchače ze sedadel. Nikdo v ten okažik netuší, že tolik očekávaný koncert právě končí.
* Premiérové provedení smuteční symfonie Kadish, které mělo být vrcholem letošní dramaturgie jubilejního festivalu, nezaznělo. Prudká bouře zmařila plány pořadatelů. Soně Červené návrat na festivalové pódium v roli recitátorky nevyšel. V Litomyšli operní pěvkyně účinkovala tedy pouze jednou, a to v roce 1957.
ČTVRTEK

* Od rána uklízejí čety nádvoří, technici kontrolují statiku zastřešení. Je jisté, že festival bude na zámeckém nádvoří pokračovat. Ohroženo je uvedení muzikálu The Angels ve Smetanově domě. Litomyšl je totiž stále bez elektřiny. Rozhodne druhá hodina po poledni. Dodávka proudu je obnovena, takže představení ve Smetanově domě začíná v původním čase, jak bylo naplánováno.
* Památce skladatele Petra Ebena, pravidelného hosta festivalu, byl věnován pořad Job. Jeho syn Marek četl ze Starého zákona, za varhany v kapitulním chrámu usedl Tomáš Thon.
PÁTEK

* Na Dvořákovo Requiem přijíždí ministr Jiří Čunek: "Udivuje mě, jak město velikosti Litomyšle dokáže dělat velké věci."

* Dagmar Pecková letos podruhé vystupuje na Smetanově Litomyšli, tentokrát s Českou filharmonií. Cítí se s festivalem svázaná: "Vždycky je tady moc krásně a cítím tady milé přijetí. Nevím, jestli to tak mohu říci, ale celé ředitelství patří k mým přátelům. Alespoň já si jich jako přátel moc považuji."

* Nádherné duchovní provedení skladby sledovali Holanďané. Už popáté přijeli na litomyšlský festival.
SOBOTA

* Dopolední koncert Jitky Čechové se v rámci Dne Českého rozhlasu vysílal ze Smetanova domu přímým přenosem do celé republiky i do zahraničí.

* Cyklus symfonických básní Má vlast řídí Libor Pešek, poprvé jako čestný občan Litomyšle. Zlatý klíč od města mupředstavitelé města předají až na podzim, kdy chystají malou slavnost.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz