Festivaly klasické hudby zvou na housle, víno, zpěv

Search
Close this search box.

26.6.2012 Mladá fronta DNES str. 4 Kultura Věra Drápelová

 

PRAHA S létem jako každoročně zahajují své programy festivaly klasické hudby. Některé jsou již zavedené, jiné si svou pověst budují. Všechny však využívají atraktivní přírodní nebo městské kulisy.
V nich se odehrává například festival v Litomyšli, který už začal a jehož vrcholem by měl být 4. července koncert hvězdného barytonisty Thomase Hampsona. Jiný světový barytonista, Dmitrij Hvorostovsky, otevře 20. července Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.
Kromě těchto dvou velkých festivalů však o diváky usilují také další pořadatelé. V Českém Krumlově se uskuteční i menší přehlídka komorní hudby. Její 26. ročník začne už tento pátek tradiční Barokní nocí, která je jakousi rekonstrukcí dobové zámecké slavnosti. Její součástí bude i Händelova opera Terpsichora, kterou v unikátním barokním divadle uvede Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Festival skončí 7. července Koncertem k poctě Josefu Sukovi, na kterém vystoupí houslisté Gabriela Demeterová, Josef Špaček, Jan Mráček a violista Karel Untermüller.

Koncerty v lázních

S osobností jiného českého houslisty, Jaroslava Svěceného, je spojen festival Klášterecké hudební prameny, jehož osmý ročník začne 6. července v prostorách zámku severočeského lázeňského města Klášterec nad Ohří.
Chystá koncerty klasické hudby, ale představí i nový projekt Vivaldianno MMXII, který Svěcený vymyslel s Michalem Dvořákem. A protože houslista je velkým propagátorem houslařství, zve návštěvníky i na komentované prohlídky unikátní výstavy vzácných nástrojů, kterou připravil spolu s houslařem Janem Pötzlem. „Jsem rád, že se do této lokality vrátila kultura," poznamenává Svěcený.
Podobně jako přehlídka v Klášterci si svou tradici vytváří i hudební festival Třeboňská nokturna, který se letos koná podeváté. Zahajuje 10. července a svou dramaturgii staví především na komorních večerech klasiky. Letos však zařadil i vystoupení skupiny Jiřího Korna 4TET, která předvede ukázky z dílny Johna Lennona, Richarda Rodgerse, ale i Leoše Janáčka.

Stivín i Plachetka

Požitky různého druhu se prolínají ve Znojmě. Letos se tam poosmé uskuteční festival, který se zaměřuje na předromantickou éru.
Letošní „hvězdou" bude francouzský barokní skladatel Jean-Baptiste Lully, od jehož narození v listopadu uplyne 380 let. Proto také festival zahájí 12. července projekce filmu Všechna jitra světa, jehož hrdinou je právě tato osobnost. K výročí festival uvede i hudebně taneční projekt Král slunce, v němž zazní výběr z nejvýznamnějších Lullyho děl.
Interpreti, mezi nimiž bude i cimbálovka Antonína Stehlíka nebo flétnista Jiří Stivín, vystoupí na různých místech Znojma i v jeho okolí. Festival zakončí 29. července basbarytonista Adam Plachetka, sólista Vídeňské státní opery, který za doprovodu Czech Ensemble Baroque Orchestra zazpívá Händelovy árie. Patronem festivalu je houslista Pavel Šporcl, jenž rovněž zahraje hudbu Lullyho a dalších barokních mistrů.
Festival má pro diváky v záloze ještě další trumf: každý koncert bude zaštítěn jedním z regionálních vinařů.

***

FAKTA Výběr z přehlídek 29. června – 7. července Festival komorní hudby Český Krumlov (Špaček, Demeterová, Musica Florea) 6.-15. července Klášterecké hudební prameny (Jaroslav Svěcený, Julie Svěcená) 12.-29. července Hudební festival Znojmo (Šporcl, Stivín, Plachetka) 10.-14. července Třeboňská nokturna (Pražské dechové kvinteto, Korn) 20. července – 18. srpna Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (Hvorostovsky, Bárta, Hudeček, Panochovo kvarteto)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz