Filharmonik prchal i s nástrojem

Search
Close this search box.

27.6.2008 Právo str. 12 Východní Čechy
Zdeněk Seiner

Nejdramatičtější událostí 50. jubilejního ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl asi bude středeční večerní koncert na druhém nádvoří litomyšlského zámku.
Fiharmonie Brno společně s Českým filharmonickým sborem Praha hrála tisícovce diváků skladby Gershwina a Bernsteina. Mimořádně silná bouřka koncert v několika minutách rozehnala. "Naštěstí to přišlo zrovna o přestávce, takže jsme se stačili sbalit a ujet, aniž by se někomu něco závažného stalo," řekl Právu František Jiraský (nezávislý), místostarosta Vysokého Mýta, který se koncertu s manželkou účastnil.
"Nástroj jsem si přitiskl na žaludek a v předklonu mazal do zámku. Tam jsme přečkali to nejhorší," svěřil se Josef Hofmeiner, jeden z účinkujících. A skutečně to v Litomyšli, kterou bouře zasáhla plnou silou po desáté hodině, vypadalo jako v katastrofickém filmu. Bez váhání utíkali lidé, kteří dali za vstupenku 690 korun, šlo jim totiž o život.
Z renovované střechy zámku létaly stovky tašek mezi lidi a ničily auta, pak se vzduchem vznášely i urvané koruny stromů. Vichr rubal bez sekery stromy v okolí amfiteátru, který naštěstí není už několik let ke koncertům využíván.
Ředitel Festivalu Jan Pikna ujistil, že další program festivalu není ohrožen. Ve čtvrtek totiž festival pokračuje ve Smetanově domě a v kapitulním chrámu. Zámecká nádvoří bude možno dát do pořádku do pátku, kdy tady Česká filharmonie bude hrát Requiem Antonína Dvořáka.
Na spoušť v zámeckém parku, v Klášterních zahradách a především před základní školou, před kterou stojí a vichřici odolala mezi padajícími lipami základní škola, se přišly podívat ve čtvrtek dopoledne stovky lidí. Vytvořili tak novou verzi povodňové turistiky a měli plno rozumu.
"Za všechno můžou ekologové. Nic se nesmí kácet, prořezávat a pak to takhle dopadá," hovořil z improvizované tribuny na zámecké zídce asi k dvacítce rozpačitých posluchačů na ježka ostříhaný důchodce.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz