Happening ZUŠ Open v kraji opět pozve do světa umění

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 25.05.2019, Zdroj: regionplzen.cz

Na přelomu května a června bude celá republika patřit malým umělcům, kteří ve veřejném prostoru rozehrají pestrý program všeho druhu.

420 základních uměleckých škol letos poprvé ve dvoudenním termínu 31. května – 1. června spojí své síly mimo jiné i na krajských akcích, které na jednom podiu dokáží atraktivně prezentovat pestrý program škol celého kraje. Navíc v rámci tohoto ročníku dávají mladým talentům základních uměleckých škol, kteří prošli programem MenART, prostor ve svých oficiálních programech oba přední české festivaly – Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. ZUŠ Open, který se s největším počtem zapojených účinkujících v České republice stává kulturní událostí roku, letos trefně nabídne i nespočet možností, jak oslavit Den dětí. Malí umělci se vydají do ulic, na náměstí, budou vystupovat v kostelích, zámcích, muzeích či domovech důchodců, ale jejich uměním ožijí i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Tvořivosti se meze nekladou, a tak společná radost z hudby, tance, divadla i výtvarného umění rozzáří celou republiku.

Program ZUŠ OPEN v Plzeňském kraji

V Plzni bude probíhat program ZUŠ Open oba dva dny od 10 hodin na pódiu na náměstí Republiky, kde malí umělci potěší publikum hudbou, tancem i divadlem. V pátek zahájí odpolední program patronka ZUŠ Open, pěvkyně Magdalena Kožená v doprovodu generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka. Na společném happeningu se v bohatém programu představí sbory i sólisté škol z celého kraje. Výtvarná část programu bude probíhat 1. 6. v Křižíkových sadech – u Proluky, kde ZUŠ Zámeček připravuje od 14 hod. výtvarný workshop. V Šafaříkových sadech můžete strávit sobotní odpoledne v Trnkové zahradě v režii ZUŠ Trnka. Za zmínku stojí i páteční vernisáž výstavy ve Schované kavárně od 17 hod. s názvem „V širších, stále širších kruzích“, kde představí své práce s tématem přírody, inspirované uměním přírodních národů i moderním uměním a výtvarné experimenty děti ze ZUŠ B. Smetany. Opět po roce ožije uměním například i náměstí v Kašperských Horách, kde se v pátek odpoledne spustí program v rytmu barev a hudby. V pravé páteční poledne začne program i náměstí Svobody v Sušici, kde se představí všechny obory místní ZUŠ Františka Stupky. Pestrý program proběhne i v dalších městech Plzeňského kraje. Podrobný program je k dispozici na www.zusopen.cz.

ZUŠ Open umožňuje vznik krásných společných projektů a setkání uměleckých škol, která rozvíjí vzájemné vazby a v neposlední řadě dokumentuje pestrost uměleckých oborů a života základních uměleckých škol v rámci regionů. Do jednotlivých akcí se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů a dalších kulturních institucí či festivalů. „Nesmírně nás těší, že školy přicházejí s obrovským nasazením a vzájemnou inspirací. Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se letos rozhodli termín rozšířit o jeden den.“ říká za vedení projektu Irena Pohl Houkalová a dodává: „V každém ze 14ti krajů republiky se můžeme těšit alespoň na jeden společný projekt, na kterém se podílejí základní umělecké školy napříč regionem.“

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Umělkyně, jejíž hvězdná kariéra má základy také na jedné z brněnských ZUŠek, komentuje: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.” Projekt opět podpoří i další výrazné osobnosti napříč uměleckými obory. Na pozvání patronky Magdaleny Kožené přijali roli garantů za jednotlivé obory Alice Nellis, Maxim Velčovský a Jan Kodet. Akci podporuje řada dalších umělců, jimž základní umělecké školy otevřely svět, v němž se jejich talent naplno rozvinul.

Více informací na www.zusopen.cz nebo na www.facebook.com/zusopen.

ZUŠ Open 2018 – ohlédnutí

Do II. ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 24. května 2018, se zapojilo 400 základních uměleckých škol z 300 měst a obcí Čech a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Malí umělci si na řadě míst zahráli s profesionály. Na námeˇstích, v ulicích, kulturních domech, divadlech, galeriích, parcích, kostelech, nemocnicích, v domovech pro seniory, na hradech a zámcích, ale i na nádražích, v nákupních centrech cˇi kavárnách se rozehrála velmi pestrá prˇehlídka naprˇícˇ umeˇleckými obory a žánry pro širokou verˇejnost bez ohledu na veˇk. Na mnoha místech se otevrˇely školy verˇejnosti v rámci zahradních slavností cˇi programu° v budovách škol, na kterých se podílela všechna jejich oddeˇlení. Dramaturgické nápady škol byly ve veˇtšineˇ prˇípadu° velmi originální, návšteˇvníci ZUŠ Open se mohli svézt v hudebním autobusu cˇi na lodi, mnohé akce škol nesly jasnou tematickou linku, rˇada programu° propojila doslova celé meˇsto cˇi region. Neˇkteré školy ve svých projektech zohlednily 100 let výrocˇí založení Cˇeskoslovenské republiky. ZUŠ Open v Praze vyvrcholilo programem na pu°deˇ Senátu Cˇeské republiky ve Valdštejnské zahradeˇ, do kterého se zapojily hudební soubory, sbory, tanecˇní i divadelní skupiny ze všech kraju° CˇR.

MenART

Nadační fond Magdaleny Kožené rozšířil své aktivity o projekt MenART, který je unikátním ročním stipendijním programem mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují 5 oborů zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu, výtvarným oborem, literárně-dramatickým oborem a tancem. V letošním II. ročníku jsou v roli mentorů za klasickou hudbu houslista Jan Fišer, sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Ivo Kahánek, za autorskou tvorbu skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková a zpěvačka Radka Fišarová, za výtvarné umění grafička Alžběta Skálová a sochař Michal Gabriel a nově také za literárně-dramatický obor Viliam Dočolomanský a za tanec Jan Kodet. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2019/2020 pravidelně setkávat. Nadační fond se tak soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů.

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

V České republice funguje 492 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 251 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický.

Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz