Historické jádro Litomyšle zaplnily monumentální sochy Aleše Veselého

Search
Close this search box.

26.6.2009 ČT 1 str. 18 18:00 Události v regionech – Praha

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Historické jádro Litomyšle zaplnily monumentální sochy Aleše Veselého. Umělce známého na mnoha místech světa. Výstava je součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle a provází mezinárodní operní festival. Sochy v zámeckém pivovaru, ale i na dalších 15 veřejných místech jsou nejen k dívání.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Kadiš, Vstup do zákona, Brána vyvráceného stromu, Úzká štěrbina, Pavoučí věž. Tak se jmenuje jen několik z vystavených monumentálních prací Aleše Veselého. Osobitá díla oslovují kolemjdoucí u zámku, v klášterních zahradách i na litomyšlských náměstích.

Jiří LAMMEL, ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle
——————–
Veškerá nová díla, která jsou zde vystavena, jsou tak trošku interaktivní. Zaprvé do nich člověk může vstoupit, může si je ohmatat a vidí vlastně v druhém plánu, že se děje něco úžasného.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Litomyšlská výstava je zatím nejrozsáhlejší kompozicí světoznámého umělce. Původně měl vystavovat pouze v zámeckém pivovaru. Spolu s architektem Josefem Pleskotem nakonec vybrali i zajímavé prostory přímo ve městě.

Aleš VESELÝ, sochař
——————–
Já mám příležitost konfrontovat teda svoje věci, který jsou dělaný pro teda velkej prostor, s tím městským prostředím.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Aleš Veselý při své tvorbě pracuje s kovem, se dřevem nebo s kameny. Kombinuje materiály a výtvarné techniky. Díla v Litomyšli mají své obdivovatele i kritiky.

osoba
——————–
Těžko říct. Já na to jenom kouknu, ale nic mi to neříká.

osoba
——————–
Když vidím, jak je to zasazeno třeba k tomu baroku nebo jak se zrcadlí zámek v těch jeho dílech, takže on hraje i se světlem.

osoba
——————–
Na nás to působí prostě úplně apokalypticky, a to jeho dílo je neskutečně obsažný.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Zatímco umělecká díla ve výstavních sálech si obyvatelé a návštěvníci Litomyšle můžou prohlédnout do konce srpna, monumentální sochy budou náměstí a parky opouštět postupně. Michal Klokočník, Česká televize, Litomyšl.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz