Holanďan na zámku nezabloudil

Search
Close this search box.

30.6.2014    Svitavský deník    str. 8   svitavsko inzerce ZDENĚK VANDAS   

Litomyšl – Romantická opera Richarda Wagnera o třech jednáních na vlastní skladatelův text se odehrála v pátek na zámeckém nádvoří.

Wagner se pro svou náročnost a délku oper nehrává u nás často. V Litomyšli zazněl Tannhäuser koncertně v roce 2005, průřez Lohengrinem v roce 2011. Bludný Holanďan je tak jeho jediným dílem, které litomyšlské publikum v jevištní podobě přijalo.

            Obecenstva bylo však plno. Diváci stáli i na horních arkádách. Severská balada, tak trochu ze světa pohádek, vyzněla nakonec příznivě. Brněnská inscenace měla premiéru v září minulého roku k Wagnerovu dvojímu kulatému výročí. Orchestr dirigoval Jakub Klecker, režii měl RomanPolák. V prvním jednání má na jevišti zakotvit Holanďanova loď, v poslední pražském provedení v letech 1983­1990 ve skutečné podobě. V Litomyšli byla ovšem nahrazena třemi neustále se vlnícími mohutnými praktikábly, znázorňujícími mořský příboj. Některé režijní postupy vyzněly poněkud nelogicky,uveďmejendva příklady. Jiří Sulženko v roli Dalanda musel po jevišti neustále vláčet svoje kufry, což snad mělo dokumentovat kapitánovu údajnou hamižnost . Apři jediné árii kormidelníka byl Petr Levíček nucen i za zpěvu šplhat po lodním stožáru. Jinak byl však příběh režijně dobře vyřešen, zejména jeho až dojemný závěr, kdy hlavní dvě postavy Holanďana Senta podle předpisu autora zakončily operu alegorickou zjasněností.

            Do hlavní role se podařilo získat amerického basbarytonistu Kevina Shorta, který zpívá po celém světě díky rozsahu svého mohutného hlasu basové i barytonové role (např. Zachariáš z Nabucca, Mefisto, Sparafucile nebo naproti tomu Amonasro z Aidy). Tuto svoji životní roli v brněnské inscenaci alternuje náš Richard Haan, přemožitel Lamanšského průlivu. Do Litomyšle však tentokrát obsazen nebyl.

            Roli Senty výtečně ztvárnila Maida Hundeling, pěvkyně původem z Tuniska. Tenorovou úlohu Sentina nápadníka Erika vytvořil Ivan Choupenitch, který od roku 1990 žije a zpívá trvale u nás. Mimochodem jeho mladý syn Alexander se „nepotatil“, je jedním z nejlepších našich šermířů.

            Zpět ale k opeře. Nutno říci, že inscenace Wagnerova Bludného Holanďana byla dobrým tahem festivalové dramaturgie a měla rozhodně úspěch. Bylo to prostě zase něco zcela jiného.

 

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz