Hudba se spojí s politikou

Search
Close this search box.

26.6.2009 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický MARTIN ŤOPEK
Koncert na Smetanově Litomyšli bude jednou z akcí, při nichž se Česko loučí s předsednictvím EU

Litomyšl – Přichází divácky asi nejpřitažlivější víkend z celého 51. ročníků Smetanovy Litomyšle. Nedělní koncert se navíc stane součástí politických dějin České republiky. Do Litomyšle si jej přijede poslechnout i premier Fischer.
Koncert začíná v neděli ve dvacet hodin a je ve festivalové historii skutečně výjimečným. V Litomyšli se odehraje jedna z akcí, kterými se Česká republika předběžně rozloučí s předsednictvím Evropské unii. Shoda okolností udělala z ceremoniálu velmi symbolickou záležitost. Bedřich Smetana strávil právě ve Švédsku velmi důležité období svého života a v málokteré zemi Evropské unie znají litomyšlského rodáka více.
A právě Švédsko bude zemí, která předsednictví od 1. července převezme. Spojení festivalu s aktem předání symbolického žezla tak organizátorům letošních slavností doslova nahrálo do not.

Na koncertě zazní česká a švédská hudba
Proto byl připraven mimořádný koncert, na něm pod názvem Europa musicalis zazní výběr ze švédské a české hudby.
Koncertní předehra Excelsior od jednoho z nejvýznamnějších švédských skladatelů přelomu 19. a 20. století Wilhelma Stenhammara, soudobá kompozice Leifa Segerstama Symfonie č. 199 s podtitulem Koncem druhého století. Její autor bude navíc sám celý koncert dirigovat. Dále zazní výběr z cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, konkrétně půjde o skladby Vltava, Tábor a Blaník. Hrát bude Symfonický orchestr Prahy FOK.
Na slavnosti bude také český premiér Ivo Fischer, který bude předávat pomyslné předsednické žezlo. To převezme náměstkyně pro evropské záležitosti z Kanceláře předsedy vlády Švédska Marta Asenius. Koncertu se zúčastní také další osobnosti obou zemí, velvyslanci států nejen z Evropské unie.
Z české vlády přijedou téměř všichni ministři české vlády, dále předseda Poslanecké sněmovny, poslanci, senátoři.
Slavnost bude přístupná veřejnosti, vstupenky jsou k dispozici v obvyklých předprodejních místech.

V sobotu budou znít melodie stříbrného plátna
Koncert Europa musicalis ale není jedinou akcí festivalu. V sobotu bude Koncert na přání – Magické melodie stříbrného plátna. V něm zaznějí slavné filmové melodie z filmů Kmotr, Gladiátor, Zachraňte vojína Ryana, nebo Mechanický pomeranč. Součástí programu bude také divácká soutěž o atraktivní ceny Nejznámější hudba z francouzských filmů. Ještě v neděli před hlavním koncertem se festival na jedno odpoledne přestěhuje do Chrudimi.
V arciděkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie bude koncert Mesiáš, průřez monumentálním oratoriem George Fridrycha Händela, od jehož úmrtí letos uběhlo 250 let.

Foto popis| FOK. Nedělní koncert odehraje v Litomyšli Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Svoji skladbu bude dirigovat Leif Segerstam.
Foto autor| FOTO: ARCHIV MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz