Hudba spojí české „Versailles“ s Neapolí

Search
Close this search box.

17.2.2017    Mladá fronta DNES    str. 3   Příloha – Smetanova Litomyšl

Georg Friedrich Händel byl požitkář a s chutí si užíval života. V tomto duchu je pojatá i dobová zábava, hudba, tance a občerstvení na zámku v Nových Hradech, nazvaná „Lapidario del Sgnr. Haendel“. K tomu navíc hosty čeká provedení české premiéry Händelovy serenaty Aci, Galatea e Polifemo z roku 1708.

Plnými doušky si toto vše můžete užít během některého ze čtyř večerů od středy 21. do soboty 24. června.

„Pro festivalovou stagionu jsme letos zvolili formu gratulační serenaty. Concerto Aventino budou hrát na dobové nástroje se záměrem zachovat autenticitu zvuku,“ řekl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Nebude chybět ani scénický tanec.

V roli Galatei se představí Markéta Cukrová. Pro všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy v interpretaci „staré“ hudby jí vynesly spolupráci s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry, s nimiž se podílela na více než dvaceti nahrávkách.

Dále vystoupí v roli Aci Michaela KuštekováPopik, Polifema ztvární Ivo Hrachovec. Lapidario del Sgnr. Haendel režíruje Magdalena Švecová, režisérem představení je Dominik Beneš, taktovky se chopí dirigent Jakub Kydlíček. Georg Friedrich Händel složil tuto gratulaci k šlechtické svatbě a je to jediná serenata, kterou napsal v Itálii. První představení se uskutečnilo v roce 1708 v Neapoli, dirigoval sám autor díla. Později se hrála při různých oslavách, svatebních i jiných.

„Serenata Aci, Galatea e Polifemo má už operní rysy a nikdy se v Čechách scénicky neprováděla,“ dodal Vojtěch Stříteský.

V rámci vstupného pořadatelé nabízejí možnost využít dopravu z Litomyšle a zpět. V případě nepříznivého počasí se představení koná v budově zámecké sýpky.

Zámek Nové Hrady je pozoruhodnou rokokovou stavbou s rozsáhlým přírodním areálem. Byl postaven v sedmdesátých letech osmnáctého století po vzoru letních sídel ve Francii. Budovu obklopuje cenný rokokový ornamentální areál nazývaný České Versailles nebo Malý Schönbrunn.

Představení na zámku je možné každoročně uskutečnit díky vlastníkům památky manželům Magdě a Petrovi Kučerovým, kteří celý zámecký areál společně se svojí rodinou postupně opravují.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz