HUDBA V ČECHÁCH

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 03.07.2019 , Zdroj: Hudební rozhledy , Strana: 36 , Vytištěno: 3 000 , Rubrika: Zprávy z domova , Země: Česko

HUDBA V ČECHÁCH

Koncert Kruhu přátel hudby přivítal 14. 5. v České Lípě proslulého violoncellistu Jiřího Bártu. Vystoupil v českolipském kostele Mistra Jana Husa a publiku představil ryze bachovský program složený ze suit č. 5 c moll a č. 6 D dur.

V Sukově síni Domu hudby v Pardubicích se 20.5. uskutečnil koncert Komorní filharmonie Pardubice s názvem Housle v hlavní roli. Zazněla díla Aarona Coplanda, Bohuslava Martinů a Johannesa Brahmse. Sólistou abonentních koncertů Komorní filharmonie Pardubice byl Ivan Ženatý, který se představil v Brahmsově Koncertu pro housle a orchestr D dur. Sólově vystoupila také klavíristka Markéta Výborná. Orchestr vedl Leoš Svárovský.

Sdružení pro obnovu varhan v kostele sv. Linharta v Citově nedaleko od Mělníka pořádalo 18.5. první benefiční koncert, na kterém vystoupil David Eben se sborem Schola Gregoriana Pragensis s cílem získat příspěvky na rekonstrukci varhan. „Varhany, které nyní stojí na kruchtě cítovského kostela, pocházejí z roku 1877 a jejich autorem je varhanář Karel Eisenhut. Ten uplatnil ve stroji řadu tehdy nových technických řešení, II. manuál opatřil žaluziovou skříní, jednou z prvních postavených u nás. Tato část varhan je nyní zcela nefunkční,“ uvedl Bohuslav Šámal, statutární ředitel Sdružení pro obnovu varhan.

Soubor opery plzeňského Divadla J. K. Tyla uvedl 8. 6. premiéru komické opery Šelma sedlák, jejíž děj diváky zavede na Domažlicko v 18. století. Mistrovské, neoprávněně opomíjené dílo Antonína Dvořáka v režii Zbyňka Brabce a s hudebním nastudováním Jiřího Strunce se tak po 65 letech znovu zařadilo do repertoáru divadla. V ústřední zamilované dvojici Bětušky a Jeníka uvidí diváci oblíbenou Ivanu Veberovou v alternaci s finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka Marií Schmidtovou a sólisty plzeňské opery Tomáše Kořínka nebo Amíra Khana, který získal post sólisty opery na počátku tohoto roku a již se s úspěchem představil v inscenacích Iris, Idomeneo a Nabucco.

Nová opera Charlotte: Tříbarevná hra skladatele Aleše Březiny bude jedním ze 43 hlavních pořadů letošního ročníku festivalu Smetanova Litomyšl, který se koná od 13. 6. do 7. 7. Libreto k příběhu talentované židovské malířky Charlotte Salomonové, která nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi, ale budoucím generacím zanechala dramatizovanou autobiografii ve více než sedmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater?, napsal Alon Nadhman. V režii Pamely Howardové ho 5. 7. uvede kanadský soubor Theaturtle Toronto.

Jihočeská Třeboň se stává ve druhém červencovém týdnu místem setkávání lidí, kteříjsou hudebními fanoušky, a těmi, kteří si rádi poslechnou hudbu v té nejvyšší kvalitě v historickém prostředí míst, kde se jednotlivé koncerty pořádají. Ve dnech 8. až 13.7. bude v Třeboni uspořádán již tradiční 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna. Do tohoto nevelkého města se podařilo pořadatelům i letos pozvat umělce, jejichž jména jsou zárukou té nejvyšší kvality. První den festivalu již tradičně patří naší hudební budoucnosti. Představí se žáci a absolventi Základní umělecké školy v Třeboni, která vychovává pozoruhodné talenty. Vstupné na tento koncert je dobrovolné, výtěžek koncertu bude opět věnován handicapované mladé občance Třeboně. Na slavnostním zahájení festivalu se představí mladý hornista, vítěz soutěže Pražské jaro 2018 Alexandre Collard z Francie, spolu s Wihanovým kvartetem, jedním z našich předních smyčcových kvartet.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz