Hudební festivaly si příští rok polepší

Search
Close this search box.

24.11.2014    Hospodářské noviny    str. 19   Kultura Daniel Konrád  

Státní rozpočet

Tuzemská kultura úspěšně zalobbovala u rozpočtového výboru sněmovny, který v pátek v návrhu státního rozpočtu na rok 2015 přerozdělil zhruba 400 milionů korun na kulturu. Například Národní galerii navýšil rozpočet o 48 milionů. „Dával jsem v parlamentu příslušné návrhy, které podvýbor pro kulturu a posléze i rozpočtový výbor vyslyšely,“ potvrdil ředitel galerie Jiří Fajt, podle něhož jde o další krok k tomu, aby se z galerie stala evropsky relevantní instituce. „Peníze použijeme zejména na revitalizaci Veletržního paláce a na novou prezentaci stálé sbírky,“ dodal.

            Mimořádně se rozpočtový výbor zastal vybraných hudebních festivalů. Ministerstvu kultury na ně přidal 44,1 milionu korun a zároveň upřesnil, kolik mají konkrétní přehlídky obdržet. Pražské jaro by mělo dostat 17 milionů korun, festival Dvořákova Praha pět milionů a například Smetanova Litomyšl 5,9 milionu. O výši příspěvků přitom doposud rozhodovaly grantové komise, v nichž na ministerstvu zasedají odborníci. „Podvýbor pro kulturu měl obavu, aby peníze nebyly rozdrobeny na řadu jiných akcí, které si na festivaly pouze hrají,“ vysvětlil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, proč o výši příspěvků výjimečně rozhodli politici. Kalousek na tom nespatřuje nic špatného. „Suverénem nad rozpočtem není ministerstvo kultury, nýbrž Poslanecká sněmovna, a ta projevila svoji politickou vůli,“ dodal.

            Například Pražské jaro díky tomu nebude muset čekat, jak rozhodnou grantové komise. „Náš rozpočet se pohybuje mezi 75 a 80 miliony korun, čili příspěvek zhruba odpovídá 20 procentům rozpočtu, které jsme dostávali i dříve,“ potvrdil ředitel Pražského jara Roman Bělor. Podle něj výbor vyřešil přechodnou situaci, v níž se festivaly letos nachází. Od roku 2016 má na ministerstvu začít fungovat takzvaný Program festivalů, která by osvědčeným přehlídkám garantoval dlouhodobou podporu. „Tomuto systému se podrobíme, ale nebude zaveden dřív než v roce 2016. Bylo nutné vyřešit přechodové období,“ vysvětlil Bělor, podle něhož chtělo ministerstvo i příští rok posuzovat festivaly typu Pražského jara grantovými komisemi, což pořadatelé odmítali.

            Mluvčí ministerstva Helena Markusová se k věci nechtěla vyjádřit, v pátek pouze pro ČTK upozornila, že k navýšení došlo zřejmě na základě iniciativy Asociace hudebních festivalů. Tu vede Jaromír Boháč, zároveň prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, jemuž rozpočtový výbor slíbil příspěvek osm milionů korun.

            S žádostí navýšit platy o 43 milionů korun naopak v pátek neuspělo Národní divadlo. Tak jako státním zaměstnancům mají i v divadle stoupnout platy o 3,5 procenta, jenže navýšení se počítá jen z tarifních platů. „Ty ale tvoří jen polovinu příjmů. Národní divadlo pracuje v nepřetržitém provozu, hraje v sobotu i v neděli. Druhou polovinu platů proto tvoří motivační složky,“ upozornil ředitel divadla Jan Burian. Ten bude na ministerstvu usilovat i o zvýšení platů orchestrálních hráčů, aby se během tří let dostaly na 75 procent příjmů České filharmonie. „Nyní jsou zhruba poloviční,“ dodal.

            Změny v rozpočtu musí ve třetím čtení ještě schválit sněmovna, stát by se tak mělo na schůzi 10. prosince.

 

O autorovi| Daniel Konrád, mailto:daniel.konrad@economia.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz