Hvězdná Litomyšl oslaví i astronoma

Search
Close this search box.

4.1.2014    Mladá fronta DNES    str. 2   Kraj Hradecký (ČTK)   

 

LITOMYŠL Litomyšl si letos řadou akcí připomene 100 let od narození Zdeňka Kopala, tamního rodáka a významného astronoma. Ve městě se bude také slavit výročí skladatele Bedřicha Smetany nebo výtvarníka a spisovatele Josefa Váchala. „Série akcí proto ponese titul Hvězdná Litomyšl,“ řekla mluvčí města Michaela Severová.

            Kromě mezinárodní konference město uspořádá akce pro veřejnost, třeba pozorování hvězdné oblohy i Slunce nebo přednášky pro zapálené amatéry.

Už v březnu v Litomyšli vyvalí sudy piva. Před 190 lety se 2. března narodil v pivovaru Bedřich Smetana a před 90 město odhalilo pětimetrovou skladatelovu sochu od akademického sochaře Jana Štursy a architekta Pavla Janáka.

            „Také Smetanova Litomyšl si připomene dvě výročí: 65 let od založení festivalu a 40 let od jeho obnovení,“ řekla Severová.

            Hvězdný rok čeká i zámecký areál. Radnice dokončí nákladné opravy Zámeckého návrší a oslaví 15 let od zápisu zámku na seznam UNESCO. Chrám Nalezení svatého Kříže si zas připomíná 300 let od zahájení stavby.

            Před 20 lety se sešlo v Litomyšli sedm prezidentů, což vrátilo město do Evropy a nastartovalo kongresovou turistiku. Radnice jedná o zapůjčení dvoumetrové plastiky Srdce pro Václava Havla.

            „Dalším jubilantem bude malíř, ilustrátor, sochař, spisovatel a básník Josef Váchal, 130. výročí jeho narození připomene reprezentativní výstava Josef Váchal – mystik neukázněný,“ uvedla Severová.

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Hradecký kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz