Jak žijeme

Search
Close this search box.

26.3.2015    Magazín Mladé fronty DNES    str. 18   Jak žijeme SCARLETT WILKOVÁ      

Kateřina Kněžíková

OPERNÍ PĚVKYNĚ, MANŽELKA ADAMA PLACHETKY

 

7. ČERVENCE 1982 V BOHUMÍNĚ

 

Sopranistka, členka operního souboru Národního divadla v Praze. Kromě různých českých a moravských divadel hostovala například v Opéra Royal de Versailles či v Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu. Vystupuje na prestižních festivalech. S Adamem mají desetiměsíční dceru Adélu.

 

V ČEM SE LIŠÍME

 

U nás platí, že protiklady se přitahují. Já jsem zmatkář, Adam rozvážný. Já jsem romantik, Adam realista. Společnou máme lásku k hudbě a k Adélce.

 

JAK MI DCERA ZMĚNILA ŽIVOT

 

Je pro mě nepředstavitelné, že bych byla v divadle, Adam v Americe a Adélku by hlídala chůva. I když stále vystupuju a mám koncerty, do plného divadelního provozu jsem zatím nenaskočila.

 

CO DĚLÁ TĚHOTENSTVÍ S HLASEM

 

Většina pěvkyň říká, že hlas je pak sytější a zralejší. Já taky cítím, že mám hlas plnější, barevnější, někdo říká i dramatičtější, tmavší. Nevím, ale určitě se i na jevišti projevuje, že jsem se s narozením Adélky zklidnila.

 

JAK SE O HLAS STARÁM

 

Osvědčilo se mi nechodit do hlučného prostředí, které nutí hlasitě mluvit. Taky je dobré si den před koncertem nedávat alkohol. Samozřejmě je třeba se vyspat. Jenže co mám Adélku, všechny tyhle dřívější priority jsou ty tam. Najednou neřeším, jestli jsem odpočatá a vyspaná, protože ona je takový rezervoár energie, ze kterého čerpám.

 

JAK JSEM PROŽILA ADAMOVO VYSTOUPENÍ V METROPOLITNÍ

 

Sobecky. Adam je totiž důkazem, že při debutu v Metropolitní opeře se dá hlídat dítě. Vzal si Adélku do šatny, já se usadila v hledišti. Asistent z opery se nabídl, že v době, kdy bude Adam na jevišti, Adélku pohlídá. A tak to kluci opravdu zvládli. Máme výhodu, že Adélka je velmi hodné dítě, i když vím, že to od rodiče vždy zní neobjektivně.

 

JAK JSME SE SEZNÁMILI

 

Na Pražské konzervatoři. Dlouho jsme byli kamarádi, a když byl Adam v šestém ročníku a já v pátém, začali jsme randit. Nemuseli jsme se vůbec potkat, protože jsem složila přijímací zkoušky v Praze, Ostravě i v Brně. Měla jsem nastoupit do Ostravy, ale zvolila jsem tu nejméně jednoduchou cestu.

 

CO MĚ ČEKÁ

 

Recitál na Pražském jaru, Mahlerova druhá symfonie s Janáčkovou filharmonií a dost dalších koncertů. V Národním divadle připravuju novou roli v Její pastorkyni a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci Norinu v opeře Don Pasquale. V příští sezoně už nastoupím do divadla naplno, takže budeme muset řešit hlídání s pomocí rodiny, případně chůvy.

 

MY A ČESKÁ HYMNA

 

Nazpívali jsme s Adamem každý verzi české hymny. Vůbec jsme netušili, že jde o první oficiální nahrávku se zpěvem, dřív byly jen orchestrální verze.

 

Adam Plachetka

 

OPERNÍ PĚVEC, MANŽEL KATEŘINY KNĚŽÍKOVÉ

 

4. KVĚTNA 1985 V PRAZE

 

Hvězda na operním nebi. Basbarytonista, který má angažmá ve Vídni, stihl do třiceti let vystoupit ve velké čtyřce: Vídeňské státní opeře, milánské La Scale, londýnské Covent Garden a Metropolitní opeře v New Yorku. Na Pražskou konzervatoř ho přitom přijali jako posledního, takzvaně do počtu.

 

KDE JSME DOMA

 

Těžko říct. Kačka spíš v Praze, já ve Vídni. Ovšem bráno pocitově, doma se cítím tady, kde mám rodinu a kamarády. Dřív jsem byl ve Vídni sedm až osm měsíců v roce, teď čtyři, nejvýš pět. Co máme Adélku, nechce se mi odjíždět na dlouho.

 

ROZDÍL MEZI PRAHOU A VÍDNÍ

 

Nerad to říkám, ale ve Vídni je všechno poněkud kultivovanější. Od potravin v obchodech až po chování lidí na ulicích. Ale věřím, že časem to bude podobné i v Praze.

 

CO JSEM ZJISTIL V METROPOLITNÍ OPEŘE

 

Potěšilo mě, jaká je tam milá atmosféra. Protože bych tam měl v příštích letech vystupovat pravidelněji, už vím, že se můžu těšit, a ne bát.

 

JAK JSME LETĚLI DO NEW YORKU

 

Pro Adélku to byl první let. Trochu jsme se obávali, jak to zvládne. Naštěstí bylo vedle nás volné sedadlo, na které si krásně lehla. Nazpátek jsme se museli smrsknout na dvě sedadla, ale zpáteční let je kratší a holky jsou, na rozdíl ode mě, obě dobře skladné.

 

MŮJ VZTAH K DOVOLENÉ

 

Snažím se prosadit, že je nesmysl někam jezdit, když pořád jezdíme. Pokud mám týden volno, připadá mi ideální být doma, ne jet na letiště a zase někam letět. Ale Kačka má ráda moře, teplo. Předloni ji nadchla Sardinie, kde jsme byli aspoň čtyři dny, když jsem měl volno. To je i můj ideál. Hory nebo moře někde blízko, nejlépe v Evropě.

 

CO MI ŘÍKÁ SPORT

 

Rád běhám. Když je čas, chodím na fotbal nebo na hokej. S Kačkou hrajeme badminton. Co se narodila Adélka, ve sportovním tempu jsem dost polevil. Bohužel se to podepsalo i na mojí formě, právě se odhodlávám zase začít. Lidé si někdy myslí, že operní pěvci mají být silní, ale kila navíc jsou k ničemu. Sice je podstatné, aby měl pěvec sílu a práci na jevišti zvládl, jenže to znamená být vysportovaný, ne vypasený.

 

JAK SE STARÁM O HLAS

 

Nepřeháním to, ale vím, co hlasu nesvědčí. Nejhorší jsou hlučná prostředí jako diskotéky a kluby, kde se lidé musí překřikovat. (Kateřina: Copak my chodíme na diskotéky a do klubů?) Nechodíme, protože pečujeme o hlas.

 

CO MĚ ČEKÁ

 

Don Giovanni ve Vídni, Figaro na festivalu v Salcburku, recitály na Dvořákově festivalu v Příbrami, na Pražském jaru, na Janáčkově máji v Ostravě, na Smetanově Litomyšli, na Třeboňských nokturnech a závěrečný koncert sezony FOK.

 

Foto popis|

Foto autor| FOTO LUKÁŠ PROCHÁZKA, MAFRA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz